Thursday , 15 April 2021

RAMA: PRES BASHEN DERI TE ENJTEN NE OREN 10-00

Kryeministri Edi Rama nuk sht trhequr nga ajo q ai e quan vija e kuqe n lidhje me negociatat me opozitn pr reformn n drejtsi.N nj deklarat pr mediat nga selia e Kryeministris, Rama u shpreh se marrveshja e arritur dje n Kuvend gjat takimit 3-palsh, u prish n orn 03:00 t mngjesit.

Gjat fjals s tij, Kryeministri foli disa her pr koalicionin, duke prmendur Aleancn pr Shqiprin Europiane. Ai theksoi se koalicioni, ku bn pjes edhe LSI, do t votoj reformn n drejtsi ditn e enjte. sht hera e par q Rama prmend votat e koalicionit pr reformn.Kreu i Qeveris Shqiptare theksoi se sht i hapur pr konsensus me opozitn deri ditn e enjte n orn 10:00, kur do t filloj seanca plenare pr t votuar draftin me ndryshimet kushtetuese.

Ne 140 deputett jemi prball nj zgjedhjeje shum t qart. O t votojm n emr t Shqipris. O t votojm n emr t friks nga drejtsia. ASHE do t votoj n bllok. Po dolm faqebardh pr t elur rrugn e negociatave pr antarsimin n BE dhe pr tu prgatitur q t ulemi me dinjitet ose t votojm pr faqen e zez t Shqipris dhe ta bjm Shqiprin t damkoset. ASHE do votoj n bllok pr ta uar faqebardh vendin. Kryetari i PD t sillet si lider.

Kemi dhn konsensus pr gjithka t negociueshme. Nuk mund tia plotsojm krkesn opozits pr tiu bashkuar n nj front kundr SHBA dhe BE. PD ka fituar t gjith at q i takon dhe sinqerisht e komplimentoj Bashn pr rezultatet q ka merituar. Por PD nuk mund t marr at q nuk i takon. Thirrja ime sht as blerje dhe as dhunim konsensusi. Krcnim, shantazh, djegie mandatesh, jan shprehja alarmante e kulturs diktatoriale. Un jam deri n orn 10:00 t 21 korrikut pr konsensus. Kam br gjithka pr konsensusin. Kjo nuk sht reforma ime apo e nj krahu politik, tha Kryeministri Edi Rama n deklaratn pr mediat.

Lexoni dhe kete

MEDIU: RAMA DO QË SHQIPTARËT TË LARGOHEN NGA SHQIPËRIA

Kreu i PR, Fatmir Mediu, ka zhvilluar një takim me shtabin elektoral në Tiranë. Mediu …