Saturday , 26 September 2020

RAMA: SHBA ESHTE E INTERESUAR PER SHQIPERINE

Shenasi Rama, njëri nga liderët kryesorë të Lëvizjes së Dhjetorit, ka qene i ftuar ne Universitetin e Shkodres “Luigj Gurakuqi”, ku ka zhvilluar nje bashkebisedim me studentet e gazetarise. Pervec studenteve, te pranishem ishin edhe pedagog te ketij universiteti. Tema e ketij bashkebisedimi ka qene komunikimi nderkulturor, por ai eshte ndalur edhe te lufta e Kosoves, ku ka folur per perpjekjet qe jane bere per te njohur te drejtat e popullit shqiptar ne SHBA. Nderkohe, i pyetur per viziten e sekretarit amerikan ne vendin tone, Rama tha se me ane te kesaj vizite SHBA tregon se eshte e interesuar per transformimet qe ndodhin ne Shqiperi.

Ndersa, deklaraten e sekretarit Kerry, se Shqiperia eshte ne rrugen e duhur, Rama e komentoi keshtu:
Shenasi Rama është aktualisht profesor në Departamentin e Politikës dhe drejtor i programeve master në New York University në SHBA. Ai ka qenë bashkëthemelues i Partisë Demokratike në Shqipëri dhe një nga studentët më të angazhuar në Lëvizjen e Dhjetorit 1990.

Lexoni dhe kete

PROTESTA E MJEKĂ‹VE PĂ‹R 4 KĂ‹RKESA

MjekĂ«t dhe infermierĂ«t kanĂ« mbajtur kĂ«tĂ« tĂ« enjte njĂ« protestĂ« tĂ« heshtur njĂ« orĂ«she tek …