RAMA: VETTINGU DOMOSDOSHMERI. PD E LA RRUGEVE

Procesi i Vettingut ėshtė domosdoshmėri, pėr tė pastuar mbetjet e 20 viteve nė sistemin e drejtėsisė. Kėshtu tha Kryeministri Edi Rama duke akuzuar sistemin gjyqėsor pėr vendime tė padrejta dhe shitje drejtėsie nė favor tė vrasėsve, grabitėsve, apo pėrdhunuesve.Gjykatat kanė refuzuar provat e policisė dhe kanė liruar nė sallė kriminelėt qė kanė dalė dhe kanė ribėrė krimin. Po nuk i pastruam nga rruga jonė kėto mbetjet tė tmerrshme tė 25 viteve rrumpallė nuk mund tė garantohet ēdo gjė qė bėjmė sot. Na duhet njė sistem drejtėsie i drejtė.”

Kreu i qeverisė tha se rruga e lumit ėshtė njė premtim i mbajtur, ndėrkohė qė sulmoi opozitėn pėr rrugė, qė sic tha janė lėnė rrugės. Rama ndėrtoi paralele me protestėn e demokratėve nė ēadrėn para kryeministrisė. “Mallkimet qė kam marrė nga Lumi i Vlorės unė mund ti ketė marrė Sali nė 1997. Se Saliu cdo gjė qė kap e lė rrugės. Edhe PD e la rrugės. E shikoni ku e keni rrugėve. Edhe Saliu nuk e preu njė shirit kot tek Lumi i Vlorės

Pėrmes batutave, shpėrndau 500 leje legalizimesh. Nga Vlora ku mori pjesė nė shpėrndarjen e lejeve tė legalizimit pėr banesa, kryeministri adresoi kritika pėr hipotekat, pėr vonesa  tė dhėnies sė titujve tė pronėsisė.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …