Thursday , 1 October 2020

REAGON BASHKIA PAS DEKLARATAVE TE RAMĖS!

Pas deklaratave tė kryeministrit Rama gjatė inagurimit tė stadiumit Loro Boriēi ka reaguar bashkia e Shkodrės nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp. Sipas Bashkisė sė Shkodrės ky institucion ka shprehur  gjithnjė  dakortėsinė    pėr realizimin e investimit  nė  rikonstruksionin e  stadiumit  Loro Boriēi, si njė  investim i   rėndėsishėm pėr qytetin dhe pėr historinė sportive tė tij.  Nė tė njėten kohė,  Bashkia  ka  kėmbėngulur,  qė ky investim tė realizohej duke respektuar nė maksimum pronėn private tė qytetarėve nė zonėn ku do tė kryhet ky investim.” Deklarata vijon duke theksuar se Bashkia Shkodėr ka  qenė e gatshme tė bashkėpunojė institucionalisht pėr tė gjitha pėrgjegjėsitė dhe detyrimet e saj , gjė e cila nuk ėshtė marrė asnjė herė nė konsideratė nga qeveria e  cila nuk   ėshtė ftuar asnjėherė zyrtarisht nė kėtė proces”.  Institucioni i bashkisė pėrmend edhe mbledhjen e   Kėshillit Kombėtar tė Territorit pėr miratimin e projektit tė rikonstruksionit tė stadiumit,  e cila megjithėse u zhvillua  nė qytetin e Shkodrės, Bashkia   nuk u ftua tė jetė e pranishme nė kėtė vendim  marrje. Nderkohė nė deklaraten pėr shtyp evidenton faktin se nė ceremoninė e fillimit tė punimeve pėr rikostruksionin e stadiumit bashkia nuk ishte pjesė e kėsaj ceremonie, por ēuditėrisht ishte e ftuar kandidatja e PS+LSI   pėr bashkinė Shkodėr,  sikur kėto fonde tė ishin fonde private tė partive respektive dhe jo fonde  publike tė  taksapaguesve shqiptarė. Deklarata mbyllet me evidentimin se bashkia Shkodėr komunikimin me qeverinė e konsideron si njė komunikim institucional dhe jo njė bashkėpunim qokash apo takimesh  personale me kryeministrin pėr tė pėrfituar financime projektesh. Prej 2 vitesh Bashkia Shkodėr  aplikon pranė Fondit tė zhvillimit tė Rajoneve me projekte konkrete pėr tė pėrfituar financim , por qė fatkeqėsisht ato nuk janė marrė nė konsideratė nga qeveria.

Lexoni dhe kete

PƋRZGJEDHJA E KANDIDATƋVE PƋR DEPUTETƋ NƋ MALƋSI TƋ MADHE

Ashtu si nĆ« tĆ« gjithĆ« Qarkun e ShkodrĆ«s, edhe nĆ« degĆ«n PD MalĆ«si e Madhe …