Monday , 17 January 2022

REAGON MINISTRIA E BRENDSHME: PALOKA TE FLASE ME KANDIDATIN HILA!

I menjėhershėm ka qenė reagimi i Ministrisė sė Brendshme, e cila i ka bėrė me dije selisė blu se ka pezulluar nga detyra policin dhe kanė nisur hetimet pėr zbardhjen e ngjarjes.

Ministria bėn me dije se kryeministri Rama dhe Ministri Tahiri kanė qenė nė kontakt tė vazhdueshėm me kandidatin demokrat Hila pėr incidentin.

DEKLARATE PER MEDIA

Nė qoftė se z. Paloka ka interes tė dijė tė vėrtetėn lidhur me ēfarė ka bėrė Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Policia e Shtetit lidhur me incidentin tė cilit i referohet, nė kryerjen e detyrės sė tij si shpifės profesionist, mjafton qė Partia Demokratike tė informohet nga kandidati i saj. 

Me kandidatin jo vetėm Ministri i Punėve tė Brendshme, por edhe vetė Kryeministri kanė qenė nė kontakt dhe komunikim tė vazhdueshėm, pėr tė dėgjuar versionin e tij pėr ngjarjen, si edhe pėr ta informuar mbi veprimet e menjėhershme tė ndėrmarra pėr zbardhjen e plotė tė incidentit. 

Punonjėsi i Policisė ėshtė shoqėruar nė Komisariat dhe i ėshtė nėnshtruar hetimit ku ėshtė pėrfshirė menjėherė edhe Prokuroria.

Deri nė pėrfundimin e plotė tė hetimeve, punonjėsi i Policisė do tė qėndrojė i pezulluar nga detyra dhe nė rast se hetimi do tė provojė fajėsinė e tij, padyshim do tė ndėshkohet njėsoj siē janė ndėshkuar pėr shkelje nė detyrė, penalisht apo administrativisht, 11 % e trupės policore, qė nė filllim tė kėtyre tetėmbėdhjete muajve e gjetėm rrugėve, siē gjetėm rrugėve vetė shtetin e rrėnuar nga keqqeverisja e Partisė Demokratike. 

Tė mbetur pa drejtim, pa program, pa skuadėr dhe pa asnjė mundėsi pėr ta kthyer vendin nė drejtimin e gabuar, kundėshtarėt politike tė Aleancės pėr Shqipėrinė Europiane kanė zgjedhur tė bėhen kundėrshtarė tė Shtetit e tė Policisė sė Shtetit. Aq mė keq pėr ta.

Lexoni dhe kete

AVOKATƋT E LEZHƋS KUNDƋR HARTƋS SƋ RE GJYQƋSORE

Edhe avokatĆ«t e LezhĆ«s kundĆ«shtojnĆ« projektin e hartĆ«s sĆ« re gjyqĆ«sore, e cila parashikon shkrirjen …