REAGON OSBE, MIJATOVIĒ: TE REFUZOHET PROJEKTLIGJI PER SHPIFJEN

Pėrfaqėsuesja e OSBE-sė pėr Lirinė e Medias, Dunja Mijatovic, shprehu sot shqetėsimin pėr projektndryshimet nė Kodin Penal tė Shqipėrisė, dhe u bėri thirrje anėtarėve tė parlamentit tė hedhin poshtė projektligjin qė parashikon dėnim me burg pėr shpifjen ndaj figurave publike.

“Institucionet dhe zyrtarėt publikė nuk duhet tė gėzojnė mbrojtje shtesė ndaj deklaratave kritike, pėrkundrazi ata duhet tė tolerojnė njė shkallė mė tė lartė kritike se qytetarėt e zakonshėm”, tha Mijatovic. “Dėnimet penale pėr shpifjen janė tė tepruara dhe jopėrpjestimore. Ato duhet tė zėvendėsohen me rregullime tė pėrshtatshme nė ligjin civil apo administrativ”.

Nėse miratohet, propozimi i Kėshillit tė Ministrave do tė sanksionojė dėnimin me burg deri nė tre vjet pėr “shpifje ndaj njė funksionari tė lartė shtetėror apo tė zgjedhur”. Projektligji do tė jetė pėr votim nė parlament mė 13 nėntor. “U bėj thirrje anėtarėve tė parlamentit tė hedhin poshtė propozimin dhe, nė vend tė kėsaj, tė marrin nė konsideratė heqjen e plotė tė shpifjes nga Kodi Penal”, tha Mijatovic.

Mė 2012, autoritetet nė Shqipėri vendosėn tė heqin dėnimin me burg pėr veprėn e shpifjes, njė vendim qė u mirėprit nga Pėrfaqėsuesja (www.osce.org/fom/91144).

Shqipėria duhet tė refuzojė projektligjin qė fut nė burg pėr shpifje zyrtarėt publikė, kėshtu ka deklaruar pėrfaqėsuesja e OSBE pėr lirinė e medias Dunja Mijatoviē. Ajo shprehu shqetėsimin dhe i bėri thirrje anėtarėve tė parlamentit qė tė kundėrshtojnė kėtė projektligj qė pėrcakton burgimin si dėnim pėr shpifjet kundėr figurave publike.

“Organet dhe funksionarėt publikė nuk duhet tė gėzojnė mbrojtje shtesė nga fjalime kritike, ata duhet tė tolerojnė nė njė shkallė mė tė madhe kritikėn e qytetarėve tė zakonshėm. Sanksionet penale pėr shpifje janė tė tepėrta dhe dispopocionale” tha Mijatoviē.

“U bėj thirrje anėtarėve tė parlamentit tė refuzojė propozimin e ri” u shpreh pėrfaqėsuesja e OSBE Mijatoviē.

Ajo shton nė fund se “nė vitin 2012, autoritetet nė Shqipėri vendosėn  tė shfuqizojnė dėnimin me burg pėr veprat penale tė shpifjes, njė vendim i cili u mirėprit.”

Lexoni dhe kete

SHEMBJA E TEATRIT, REAGON EDHE PD SHKODƋR

PĆ«r shembjen e teatrit kombĆ«tar ka reaguar edhe Partia Demokratike dega ShkodĆ«r. NĆ« njĆ« njoftim …