REAGON UGSH: TE DENOHEN DHUNUESIT E GAZETAREVE NE MALESI!

DEKLARATA E UNIONIT TE GAZETAREVE TE SHQIPERISE
Unioni i Gazetareve Shqiptare, Dega Rajonale Shkoder proteston per dhunen e ushtruar mbreme nga ana e forcave te Nderhyrjes se Shpejte si dhe dhunen verbale te paraprire nga oficere dhe drejtues te Komisariatit te Malesise se Madhe ndaj grupit te xhirimit te TV Rozafa qe po e ndiqte operacionin pa i shqetesuar. Gazetari dhe operatori i TV Rozafa kishin shkuar te benin punen e tyre para takimit elektoral qe kandidati i Partise Demokratike Anton Kokaj kishte ne qytetin e Koplikut. Dhuna verbale ka nisur q prpara takimit elektoral ku drejtues dhe oficere te polis s shtetit te Komisariatit te Malsise se Madhe kan fikur n mnyr demonstrative aparaturat e transmetimit direkt pran studios lvizse t TV Rozafs. M pas dhuna ka agravuar gjat operacionit t FNSH- s n Vukpalaj dhe n Pjetroshan n komunn e Kastratit ku efektivt e FNSH- s t maskuara kan dhunuar operatorin e TV Rozafs edhe pse ky i fundit ishte disa metra larg baness ku po ushtrohej kontrolli dhe posedonte me vete badg-in perkates qe e identifikonte..
Ndrkoh prpara ksaj situate nuk ka patur asnj reagim nga drejtuesit e operacionit.
Ngjarja e mbremshme eshte e konfirmuar edhe nga burime prane Unionit te Gazetareve Shqiptare ne Shkoder.
Reparti i Forcave te Nderhyrjes se Shpejte FNSH, do te bente mire qe ta shkrinte talentin ne luften kunder krimit te organizuar, pikerisht per kete detyre per te cilen eshte i specializuar dhe per te cilen paguhet nga shteti shqiptar. FNSH-ja e Shkodres te mos sulmoje gazetaret por perkundrazi, te ruaje qetesine dhe tu vije atyre ne ndihme ne rast provokimesh te cilat jane tashme prej shume vitesh nje fenomen i zakonshem para dhe gjate fushatave elektorale ne Qarkun e Shkodres.
Dega Rajonale e Shkodres e Unionit te Gazetareve Shqiptare i ben thirrje organeve perkatese te shtetit shqiptar qe te marre te gjitha masat ne menyre qe te gjithe ata ofocere qe kane ushtruar dhune verbale e aq me teper qe kane sulmuar 2 koleget gjate xhirimeve direkte, te vendosen perpara pergjegjesise.
Incidenti i dyfishte i mbremshem ndaj 2 kolegeve, respektivisht Drejtorit te Informacionit te TV Rozafa dhe operatorit, qe te dy anetare te Unionit te Gazetareve Shqiptare prane Deges se Shkodres vjen vetem pak dite pas Dites Boterore te Lirise se Shtypit, 3 Majit, te caktuar nga Organizata e Kombeve te Bashkuara (OKB).

Lexoni dhe kete

MARATONA E DHURIMIT TË GJAKUT PËR FËMIJËT TALASEMIKË

Nevoja e madhe e dhurimit të gjakut për fëmijët talasemikë ka bërë që Vëllazëria Ungjillore …