Friday , 27 November 2020

REAGON VLLAZNIA: SHPALL “NON GRATA” ARBITRIN JORGJI

Eliminimi nga Kupa e Shqipėrisė nuk ėshtė pritur aspak mirė nga drejtuesit e Vllaznisė tė cilėt kanė vendosur tė reagojnė ashpėr ndaj arbitrit tė kėtij takimi Enea Jorgji, qė sipas tyre vendosi fatin e kualifikimit tė Teutės. Kjo nisur nga vendimet e njėanshme qė ai dha gjatė 90 minutave tė ndeshjes. Pėr kėtė arsye, mbrėmjen e sė enjtes, drejtuesit kuqeblu kanė shpėrndarė njė deklaratė pėr mediat nė tė cilėn e akuzojnė rėndė kėtė arbitėr dhe jo vetėm pėr kėtė ndeshje. Nė kėtė deklaratė thuhet se Jorgji ka dhėnė njė penallti tė paqenė edhe pėr Skėnderbeun nė ndeshjen e fazės sė dytė nė Shkodėr, po ashtu dha njė tjetėr penallti shumė tė dyshimtė para dy javėsh nė Tiranė pėr Partizanin dhe pėr ta mbyllur me ndėshkimin e tij, dha njė penallti tė turpshme nė ndeshjen e Kupės me Teutėn.

Madje, nė kėtė takim, sėrish tek rasti i golit tė dytė pati pretendim pėr prekje tė topit me dorė nga njė lojtar durrsak e po ashtu, falė ndėrhyrjeve tė rėnda tė paktėn duhej tė kishte akorduar dy futbollistė kundėrshtarė me karton tė kuq. Klubi shkodran e ka shpallur “non grata” kėtė arbitėr dhe po ashtu, ka bėrė tė ditur se ankesa pėr tė nuk do tė mbetet vetėm nė Federatėn Shqiptare tė Futbollit. Sipat tij, do tė njoftohen edhe FIFA e UEFA, institucione tė cilave do t’u dėrgohen pamjet filmike tė tė gjithė gabimeve qė ky arbitėr ka bėrė kundėr Vllaznisė. Ditėn e sotme ndėrkohė, mėsohet se klubi kuqeblu ka dorėzuar njė ankesė zyrtare nė Federatėn Shqiptare tė Futbollit, bashkė me pamjet filmike tė gabimeve tė Jorgjit nė ndeshjen e djeshme dhe presin reagimin e kėtij institucioni.

Deklaratat e trajnerit Cungu pas ndeshjes apo dhe tė mbrojtėsit Bicaj, sigurisht qė justifikojnė gjithēka pėr njėanshmėrinė e kėtij arbitri dhe pėr kėtė arsye, sigurisht qė nė ndeshjet e ardhsme pritet njė reflektim i institucionit tė futbollit shqiptar sepse kampionati tani sa vjen e bėhet mė i vėshtirė dhe prandaj, gabime tė tilla tė arbitrave ndikojnė shumė.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA U-21 FITON 5 – 0 NDAJ AKADEMISƋ SƋ FUTBOLLIT

Vllaznia U21 ka marre nje tjeter fitore ne kampionat dhe tashme eshte ngjitur ne kuoten …