REFORMA NE DREJTESI, BASHA: DO E VOTOJME!

Kryetari i Partisė Demokratike Lulzim Basha me anė tė njė deklarate urgjente pėr median ka bėrė publike se mė nė fund ėshtė arritur edhe zgjidhja pėr dy ēėshtjet qė kishin mbetur pezull.

“Ėshtė rėnė dakord se roli i Misionit ndėrkombėtar OMN do tė jetė vetėm rekomandues, vendimmarrja e shqiptarėve dhe kjo do tė mishėrohet nė Kushtetutė. Nuk do tė pėrjashtohet asnjė shqiptar nė bazė tė opinioneve apo dyshimeve”,  u shpreh kreu i demokratėve.

Lulzim Basha bėri me dije se opozita nesėr do tė bashkojė votat me mazhorancėn dhe do tė votojė reformėn nė drejtėsi pasi ēėshtjet pėr tė cilat nuk arrihej konsensusi, tashmė janė zgjidhur. Bėhet fjalė pėr rolin e ndėrkombėtarėve, qė do tė jetė vetėm vėzhgues dhe jo vendimmarrės, gjė qė ishte kėrkesa e opozitės. Po kėshtu, edhe kandidatėt qė nuk do tė pranohen nė postet publike, do t’u jepet motivacioni pėrse refuzohen nė detyrėn qė aplikojnė, edhe kjo kėrkesė e PD.

“Shumė miq nė kėto ditė kanė dhėnė mbėshtetjen e tyre dhe kanė pyetur se cili ishte admirimi pėr kėtė debat tė madh tė PD, ju them se qėndresa jonė bazohet nė: Sė pari shqiptarėt meritojnė standard evropian. Bindja e dytė ka qenė se aleatėt tanė tė ēmuar nuk do tė pranonin kurrė asgjė mė pak se parimet demokratike. Prandaj nuk jam lėkundur pėr asnjė ēast. Sot kjo betejė pėrmbushet me njė fitore, fitore e ēdo shqiptari, duke nisur nga Kryeministri apo Presidenti i vendit deri tek qytetari mė i thjeshtė. Tani kjo betejė ka pėrfunduar. Jam sot kėtu t’iu them se PD ėshtė e gatshme qė nesėr tė bashkojė votat nė Parlament tė versionit hibrid. Tani ėshtė koha pėr bashkim”, tha kryetari i Partisė Demokratike Lulzim Basha.

Lexoni dhe kete

VƋSHTIRƋSITƋ EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD nĆ« Qarkun ShkodĆ«r, Helidon Bushati, zhvilloi njĆ« vizitĆ« nĆ« fshatin KosmaƧ, …