REFORMA NE DREJTESI, DRAFTI ME PROPOZIMET E LSI DHE PD NE VENECIA

Komisioni i Posam vendosi q ti dorzoj Venecias draftin e ekspertve t nivelit t lart, s bashku me opinionet e LSI-s dhe t Partis Demokratike.Pas 3 orsh mbledhje, PD ndryshoi qndrim dhe vendosi q t hnn t sjell opinionin e saj t shkruar pr ndryshimet kushtetuese q do t’i kalojn Venecias.

Ndrsa prsa i prket LSI, nuk pati surpriza. Kjo forc paraqiti sygjerimet e veta pr t ndrhyr n ligj, ndrsa nuk harroi t theksoj se kishte rezerva pr variantin e miratuar nga ekspertt e nivelit t lart t komisionit.

N fjaln e tij kreu i Komisionit Fatmir Xhafaj tha se Reforma sht e bazuar gjersisht mbi ekspertizn vendase dhe t huaj. Reforma dhe drafti tha Xhafaj shtbazament pr t vazduar dialogun pr konsensus m t gjer

Dy gjra jan t dallueshme ktu, q reforma sht themelore pr integrimin dhe mbi t gjitha pr demokracin dhe s dyti biem dakort q produkti q kemi sht nj projekt q ka nj bazament t shndetshm me t cilin t gjith ndajm shum pika t prbashkta, por me rezervn q kemi kendvshtrime t ndryshime pr shtje t vecanta nga pikpamja e leximit q u sht br udhzimeve t venecias. Kto dyja jan nj bazament i rndsishm pr t vazhduar nj dialog pr t vazhduar nj konsensus m t gjer se ky q kemi sot. Tre shtje jan n bazamentin e ktij projekti, lufta kundr korrupsionit t sistemit, efikasiteti i saj dhe roli i politiks. Dy t parat jan trajtuar, sa i takon shtjes s tret, mund t gjejm nj emrues t prbashkt, tha Xhafaj.

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, BILANCI PËR KRIMET ZGJEDHORE

Prokuroria e Përgjithshme përmes një deklarate me shkrim, ka reaguar në lidhje me krimet zgjedhore, …