“REFORMA NE DREJTESI, PENGON DENIMIN E KRIMEVE TE KOMUNIZMIT”

Nga  Malėsia e Madhe ku mori pjesė  nė ceremoninė e 7-1 vjetorit tė kryengritjes sė parė antikomuniste , presidenti I republikės Bujar Nishani ka komentuar ligjin e pronave duke e cilėsuar si njė ligj qė synon rikonfiskimin e pronave. Deklarata e presidentit erdhi pak ditė pasi vendosi tė dėrgojė pėr shqyrtim nė Gjykatėn Kushtetuese ligjin e pronave tė miratuar nė Kuvend pa asnjė ndryshim  edhe pasi kreu i shtetit dekretoi rikthimin e tij.

Presidenti Nishani shprehu keqardhje se nė  proceset e reformave tentohen tė bėhen provokime, ndėrsa u tregua kritik edhe ndaj reformės nė drejtėsi specifikisht ndaj nenit pėr ndalimin e dėnimit tė krimeve tė komunizmit. Presidenti kėrkoi nga deputetėt qė tė most a votojnė kėtė nen.

Hetim dhe dėnim tė krimeve tė komunizmit kėrkoi kreu i shtetit i cili tha se ligji i hapjes sė dosjeve nuk ėshtė i plotė pa atė tė lustracionit.

Kreu i shtetit i bėri kėto deklarata nga Malėsia e Madhe ku mori pjesė nė ceremoninė e 71 vjetorit tė kryengritjes sė parė antikomuniste, e para nė Shqipėri dhe Europė. Ai dorėzoi dekoratėn e shqiponjės sė artė pėr revoltėn antikomuniste, qė e vlerėsoi si ngjarje me vlera tė paēmuara.

Lexoni dhe kete

LULZIM BASHA NƋ MBƋSHTETJE TƋ FƋRMERƋVE

Jemi i vetmi vend qĆ« nuk kemi subvencione pĆ«r fĆ«rmerĆ«t. KĆ«shtu u shpreh kreu i …