Friday , 25 September 2020

REFORMA NE DREJTESI, PENGON DENIMIN E KRIMEVE TE KOMUNIZMIT

Nga Malsia e Madhe ku mori pjes n ceremonin e 7-1 vjetorit t kryengritjes s par antikomuniste, presidenti I republiks Bujar Nishani ka komentuar ligjin e pronave duke e cilsuar si nj ligj q synon rikonfiskimin e pronave. Deklarata e presidentit erdhi pak dit pasi vendosi t drgoj pr shqyrtim n Gjykatn Kushtetuese ligjin e pronave t miratuar n Kuvend pa asnj ndryshim edhe pasi kreu i shtetit dekretoi rikthimin e tij.

Presidenti Nishani shprehu keqardhje se n proceset e reformave tentohen t bhen provokime, ndrsa u tregua kritik edhe ndaj reforms n drejtsi specifikisht ndaj nenit pr ndalimin e dnimit t krimeve t komunizmit. Presidenti krkoi nga deputett q t most a votojn kt nen.

Hetim dhe dnim t krimeve t komunizmit krkoi kreu i shtetit i cili tha se ligji i hapjes s dosjeve nuk sht i plot pa at t lustracionit.

Kreu i shtetit i bri kto deklarata nga Malsia e Madhe ku mori pjes n ceremonin e 71 vjetorit t kryengritjes s par antikomuniste, e para n Shqipri dhe Europ. Ai dorzoi dekoratn e shqiponjs s art pr revoltn antikomuniste, q e vlersoi si ngjarje me vlera t pamuara.

Lexoni dhe kete

PËRGATITJET PËR ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Te Partia Demokratike dega Shkodër vijon puna për zgjedhjet e 25 prillit. Tashmë kjo forcë …