Tuesday , 16 August 2022

Reforma territoriale, KQZ miraton kerkesat per referendum!

135 Bashki dhe Komuna n vend kan nisur zyrtarisht betejen me qeverin pr ndarjen e re territoriale.Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur proedurn pr miratimin e krkesave t njsive vendore pr referendum lokale kundrshtues mbi variantin qeveritar t reforms administrative.

Punimet n Komisionin Qndror t Zgjedhjeve nuk kaluan pa debat mes palve, pasi sociasistt krkuan ndrprerjen e ksaj proedure deri n dhenien e nj vendimi nga Gjykata Kushtetuese mbi ankimin q ka br Partia Demokratike pr kt shtje.

Kjo krkes u rrzua m vot nga antart e Komisionit, ka solli debate mes palve. Komisioni Qndror i Zgjedhjeve, miraton krkesat e njsive vendore dhe formularin tip, q ju jep mundsin atyre t nisin fazn pr mbledhjen e firmave t domosdoshme pr mbajtjen e referendumit.

Lexoni dhe kete

PD: BORDET E TRANSPARENCËS BASHKËPUNËTORË NË VJEDHJE

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj Bordit të Transparencës përsa i përket lëvizjes në çmime të …