REFORMA ZGJEDHORE NË VEND

Presidenti Ilir Meta u bëri thirrje edhe njëherë palëve që të miratojnë sa më shpejt në parlament Reformën Zgjedhore, por opozita në parlament ka kushtëzuar votën me kërkesat për hapjen e listave dhe depolitizimin e administratës zgjedhore. Meta thotë se nuk zgjidhi gjithcka, por ishte një hap për të vijuar rrugën e dakordësimit mes palëve.

Ndërkohë, i pyetur nëse do të ndërmarrë ndonjë iniciativë për të siguruar 84 votat në Kuvend për të kaluar reformën, kreu i shtetit u përgjigj duke thënë se nuk është më kryetar i Kuvendit prej tre vitesh, duke ia kaluar topin kryetarit të Kuvendit.

Lexoni dhe kete

NDRYSHIMET KUSHTETUESE NË PARLAMENT, REAGON LULZIM BASHA

Në një deklaratë për mediat pas votimit të ndyshimeve kushtetuese, kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh …