Saturday , 24 October 2020

RENEA ASGJESON VRASESIN E KOMANDANTIT TE GRUPIT TE FNSH

Forcat  RENEA kanė qėlluar pėr vdekje autorin e vrasjes sė komandantit tė njėsisė sė Forcave tė Ndėrhyrjes sė Shpejtė tė Shkodrės Simon Gjeta. 52-vjeēari Ruzhdi Arishta u ekzekutua rreth orės 07:10 tė mėngjesit tė sė dielės nė banesėn e tij nė kodėr tė fshatit Obot i Ri nė kushtet e mosdorėzimit dhe kundėrpėrgjigjeve me armė qė i bėnte thirrjeve tė policisė. Thuajse gjatė gjithė natės autori i krimit ka hapur zjarr nė mėnyrė tė vazhdueshme nė drejtim tė RENEA-s duke mos ju bindur thirrjeve pėr do rėzim. Efektivėt kanė pritur tė zbardhė dhe nė orėn 07:10 minuta nė kushtet e ndriēimit tė plotė RENEA i ka bėrė thirrjen e fundit pėr vetėdorėzim Ruzhdi Arishtės, por 52-vjeēari nuk ėshtė pėrgjigjur.

Nė kėto kushte forcat e policisė kanė ndėrhyrė  nė banesė. Autori ishte fshehur nė aneks tė shtėpisė ku jetonte i vetmuar dhe nė befasi ka hapur sėrish zjarr me breshėri ndaj forcave RENEA. Efektivėt i janė kundėrpėrgjigjur duke e lėnė tė pajetė 52-vjeēarin Ruzhdi Arishta pas plot 12 orėve shkėmbim zjarri.
Prej orės 19:00 tė sė shtunės Arishta, i cili vuante nga probleme tė shėndetit mendor, ishte nėn rrethimin e efektivėve tė Shkodrės, FNSH dhe RENEA nė njė banesė nė fshatin Obot i Ri. Kjo pasi pasditen e sė shtunės 52-vjeēari plagosi me armė komshiun e tij 21-vjeēar Besar Sherbela pas njė konflikti pėr gardhin. I riu mori njė plumb nė kraharor dhe tashmė ndodhet nėn kujdesin e bluzave tė bardha nė Spitalin e Shkodrės. Ishin vetė familjarėt e tė riut qė bėnė denoncimin nė polici e nga ky moment efektivėt rrethuan banesėn e Arishtės. Me tė kuptuar se ėshtė nėn rrethimin e policisė autori ka qėlluar me kallashnikov efektivet e FNSH- se kur po futeshin brenda baneses dhe pėr fat tė keq plumbat kapen nė kokė pėrgjegjėsin e grupit tė FNSH-sė Shkodėr oficer Simon Gjeta i cili ndėrroi jetė nė spital si pasojė e plagėve tė marra. Mbi 250 efektiv policie nga FNSH e Reparti Renea, 5 autoblinda si dhe qeni gjurmues ishin pjesė e 12 orėve operacion me shkėmbim zjarri midis policisė sė shtetit dhe Ruzhdi Arishtės tashmė tė ekzekutuar. Operacioni u drejtua nga kreu i policisė sė Shtetit Haki Ēako dhe zv/drejtori Altin Qato.

Lexoni dhe kete

AKSION PER LOJERAT E FATIT NE LEZHE DHE KURBIN

Bazuar nĆ« informacionet e marra nĆ« rrugĆ« operative dhe nga informacionet e adresuara nga qytetarĆ«t …