REPUBLIKANET 10 N/KRYETAR DHE 15 ADMINISTRATORE

Partia Republikane e ka tė garantuar pėrfaqėsimin nė nivel drejtues nė tė 15 bashkitė ku e djathta ka fituar nė zgjedhjet e 21 qershorit. Kjo ėshtė e formalizuar nė njė marrėveshje paraelektorale e firmosur nė momentet e fundit mes PD dhe PR e cila mban datėn 15 prill, vetėm njė ditė pėrpara se sa tė niste zyrtarizimi i kandidatėve tė sė djathtės nė zgjedhje. Nė bazė tė marrėveshjes Partia Republikane do tė marrė nėnkryetarin ose njė drejtori nė ato bashki qė rezulton forcė e dytė e koalicionit e ku nė bazė tė rezultatit nė 10 prej tyre rezulton e tillė ndėrsa nė 5 bashki, nė Pėrmet Mallakastėr, Lezhė, Dropull dhe Mat PR nuk ėshtė forcė e dytė politike e sė djathtės.

Nė bazė tė kėsaj marrėveshje zgjedhore, PR do tė ketė tė paktėn njė administrator nė bashkitė fituese e do tė emėrohet nė zonėn ku PR ka marrė mė shumė vota. Po ashtu marrėveshja konkretizon se nė rastet kur kėshilli ka shumicė tė djathtėn, qė nė fakt rezulton vetėm nė Shkodėr, kryetari ose sekretari i Kėshillit propozohet nga PR.

Nė kushtet e njė marrėveshje konkrete kryerepublikani Fatmir Mediu thotė se pėrfaqėsimi i PR nė pushtetin lokal ėshtė i qartė. Kėshtu nė bazė tė pėrllogaritjeve nė tė paktėn 10 bashki PR do tė ketė nėnkryetarin e bashkisė ose njė drejtor apo shef sektori, e po ashtu do tė ketė tė paktėn 15 administratorė tė pushtetit lokal, si edhe sekretarin e kėshillit bashkiak nė bashkinė e Shkodrės.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …