Thursday , 1 October 2020

Reshjet, mblidhet shtabi emergjencave ne Shkoder!

Reshjet e shiut qė kanė pėrfshirė qarkun e Shkodres mblodhėn Shtabin e Emergjencave Civile nė Shkodėr, tė kryesuar nga prefekti Paulin Radovani I cili theksoi se te gjitha strukturat jane ne gatishmeri. Sinkr……Paulin RADOVANI- Prefekt, Qarku Shkoder Policia dhe autoriteti rrugor i veriut kanė raportuar pėr gatishmėri maksimale nė pėrmballimin e situatės.

Situata paraqitet problematike nė rrethin e Pukės, ku pėr shkak tė reshjeve tė dėborės dhe shembjes sė dherave, disa banesa janė dėmtuar. Nė rrugėn e vjetėr tė Vau Dejės ka patur rrėshqitje dherash dhe rruga ėshtė bllokuar nė njėrin krah tė saj. Nga FNSH 18 varka janė lėnė nė gatishmėri pėr ēdo situatė, ndėrsa vetėm nė zonėn e Vermoshit nga dėbora janė tė bllokuara 2 segmente rrugore nė Qafė Bordolec. Hidrovoret e Ēasit dhe Velipojės janė raportuar nė punė, ndėrsa bordi i kullimit ka kėrkuar vetėm furnizimin pa ndėrprerje me energji nga OSHEE.

Situata ne HEC- e

Reshjet e ditėve tė fundit tė cilat kanė krijuar situatė emergjence nė jugun e Shqipėrisė kanė rritur dhe kuotat e hidrocentralevė nė vend. Ministria e Energjetikės deklaron se situata deri nė kėto momente nė hidrocentralet kryesore tė vendit ėshtė nėn kontroll dhe nuk paraqet rrezik.

Sipas tė dhėnave zyrtare niveli i ujit nė hidrocentralin e Fierzės ėshtė nė kuotėn e 289.83 m, nė hidrocentralin e Komanit nė niveli i ujit ndodhet nė kuotėn e 171.93 m. Dhe pse afėr pikės maksimale nėn kontroll ndodhen dhe kuotat nėn hidrocentralin e vaut tė dejės nė nivelin e 74.36 m.
Deri nė kėto momente hidrocentralet punojnė me kapacitet tė plotė dhe ende asnjė nga portat emergjente tė shkarkimit nuk ėshtė hapur.

Lexoni dhe kete

“TE RINJTE DUHET TE ORJENTOHEN DREJT KURSEVE PROFESIONALE”

TĆ« rinjtĆ« duhet tĆ« orjentohen drejt kurseve tĆ« formimit profesional pĆ«r tĆ« patur njĆ« vend …