Rikthehen “5 herojte e Vigut”

Pesė heronjtė e Vigut rikthehen pranė qytetin e Shkodrės. Me rastin e 70-vjetorit tė ēlirimit tė vendit, ky monument ėshtė hequr nga varrezat e dėshmorėve ku qėndroi pėr afro pesė vite mes tymit dhe mbeturinave pėr t’u rikthyer pranė qytetit, por jo nė qendėr tė tij. Ai ėshtė vendosur tek rrethrrotullimi i “Dobraēit”.Ky veprim ėshtė pėrshėndetur edhe nga veteranėt e luftės nacional clirimtare, tė cilėt e kanė cilėsuar kėtė veprim si njė rivarrim tė dytė.Ndėrkohė pranė rreth rrotullimit kanė kanė nisur punimet, tė cilat po i paraprijnė vendosjes sė monumentit qė do tė jetė gati nė 70-vjetorin e ēlirimit tė vendit. Gjatė kėtyre ditėve do tė bėhėt edhe restaurimi i monumentit tė “5 Heronjve” pasi gjatė qėndrimit pranė varrezave tė dėshmorėve ėshtė dėmtuar duke u vjedhur nga pėrsona tė papėrgjegjshėm. Nė Janar tė 2009 bashkia e Shkodres hoqi monumentin e 5 heronjve nga qendra e qytetit pėr ta zėvendėsuar atė me njė shatėrvan.

Lexoni dhe kete

KULLAT E VROJTIMIT E NDOTJA AKUSTIKE, PROBLEM NE VELIPOJE

GjatĆ« mbledhjes sĆ« komitetit rajonal tĆ« turizmit nĆ« VelipojĆ«, Petrika Dumka, pĆ«rfaqĆ«sues i drejtorisĆ« vendore …