Saturday , 31 October 2020

Rikthehet “Gjaku Arbrit” ne teatrin “Migjeni”

Drama Gjaku i Arbrit rikthehet n skenn e Teatrit Migjeni t Shkodrs pas 32 vitesh, por pa protagonisten e saj, aktoren e madhe Tinka Kurti. Ndonse bri prova pr dy jav me radh, artistja e popullit tashm 82-vjeare, nuk mundi t dilte n sken pr shkak t gjendjes jo t mir shndetsore. Gjaku i Arbrit, nj nga kryeveprat e dramaturgjis shqiptare, vjen si nj homazh n kt prvjetor t 65-t t Teatrit, por edhe si nderim pr ata artist q nuk jetojn m.gjaku i arbrit

Publiku e ka pritur plot emocione kt dram, ndrsa vet aktort nuk shmangindot prjetimet e forta pr kt rikthim pas kaq shum vitesh.Pr artistat nuk sht nevoja q t vishemi n zi. Pr artistat nuk sht nevoja q t qajm. Pr artistat nuk sht nevoja q t irremi, u shpreh aktori dhe regjisori i ksaj drame, Bruno Shllaku.2

33 vjet m par po n kt sken, po n kt sall, u vu drama Gjaku i Arbrit. Tani, nj pjes e ktyre aktorve nuk jan m. Por nj pjes jan, dhe ju do ti shihni 33 vjet m von, t interpretojn si dikur kur ishin t rinj, cilsoi shkrimtari i veprs, Fadil Kraja.

Gjaku i Arbrit u shkrua n vitin 1981 nga dramaturgu Fadil Kraja, ndrsa n 1982 u vu n sken. Ajo sht cilsuar si nj dram simbol dhe sht shfaqur suksesshm mbi 500 her n skena t teatrit n t gjith vendin.

Lexoni dhe kete

“NË SYTË E MI”

“Në sytë e mi” titullohej drama e shfaqur në sheshin para Bashkisë Shkodër, nga trupa …