Tuesday , 29 September 2020

RIKTHIMI PRENGES, BASHA: NESE NUK LARGOHEN NGA PARLAMENTI KRIMINELET, BLLOKOJME PARLAMENTIN

Kryetari i PD-sė Lulzim Basha ka paralajmėruar sot bllokimin e Kuvendit nė rast se mazhoranca nuk fut nė fuqi Ligjin e Dekriminalizimit dhe tė largojė nga Kuvendi, deputetė “qė kanė gjakosur” si Armando Prenga dhe ata qė kanė pėrdorur fondet publike si Koēo Kokėdhima, Valentina Leskaj dhe Rakip Suli. Po ashtu, ai ka kėrkuar qė mazhorancės t’i hiqet mundėsia pėr tė penguar punėn e komisioneve hetimore.

“Pėrballja do tė nisė tė enjten, – tha Basha, –  me njė sėrė kushtet, mosplotėsimi i tė cilave do tė ēojė nė masat e grupit parlamentar tė PD-sė pėr tė pamundėsuar zhvillimin  e Parlamentit” duke theksuar se ky ėshtė shansi i fundit qė i jepet qeverisė.

Basha tha: “Bashkėjetesa e krimit tė organizuar me Ramėn dhe qeverinė e vjedhjes nga oligarkėt, shkeljet e  Kushtetutės dhe ligjit po e zhbėjnė Shqipėrinė qė duam, Shqipėrinė e shtetit ligjor drejt njė regjimi apartajdi qė ka strehuar krinminelėt nė kupėn e tij me njėrėz si Armando Prenga, qė plagosi dhe derdhi gjak dhe nė vend qė tė mbahet nė burg, shpėrblehet dhe kthehet nė parlament nga Edi Rama.Personat qė po detyrohen tė hiqen nga postet, po marrin postet e PS-sė si nė Kukės, Tepelenė, Pėrmet, Fier, Durrės, Vlorė e kudo, anembanė vendit duke e kthyer PS-nė nė njė klan kriminal qė drejtohet nga Edi Rama. Kėto janė zhvillme qė thėrrasin pėr njė gjykim dhe aksion mbarė popullor, qė nuk mund tė kufizohet vetėm tek PD-ja dhe opozita.

Ndonėse nga njera anė kriminaliteti dhe vjedhja shtohen, nga ana tjetėr banda e Ramės ėshtė mė e mbrojtur mė kurrė. Pėrballja me kėtė regjim ėshtė dhe do tė jetė e gjithanshme. Pėrballja nė Parlament me kėtė regjim do tė nisė tė enjten me njė sėrė kushtesh, mosplotėsimi i tė cilave do tė ēojė nė masat e grupit parlamentar pėr tė pamundėsuar funksionimin normal tė Parlamentit.

Ndėr kėto kushte janė ato qė qė janė pjesė e marrėveshjes sė 24 dhjetorit 2014 – marrėveshje qė sot ėshtė dhunuar nė tė gjitha dimensionet e veta – siē ėshtė largimi i Armando Prengės; miratimi tė enjten i vendimit qė fut nė fuqi ligjin e Dekriminalizimit;  miratimi tė enjten, pas shqyrtimit nė Komisionin e Mandatave dhe Rregullores tė largimit nga Parlamenti i Shqipėrisė i Koēo Kokėdhimės, Valentina Leskajt dhe Rakip Sulit, qė nė kundėrshtim me Kushtetutėn kanė konsumuar paratė e publikut shqiptar, pasurinė publike ndėrkohė qė janė vetė deputetė si dhe pamundėsimi i mazhorancės pėr tė penguar punėn e Komisioneve Hetimore Parlamentare siē ka bėrė deri mė sot duke tėrhequr kuorumin dhe efektivisht, duke i kthyer kėto komisione nė komisione pa vlerė dhe puna nuk mund tė vazhdojė e nuk ėshtė e ligjėruar nė mungesė tė pėrfaqėsuesve tė mazhorancės.

Por thelbi ėshtė dekriminalizimi. Gėrma e ligjit dhe shpirti i ligjit, dekriminalizimi. Pėrsa kohė qė simbolet e dekriminalizimit, siē ėshtė Armando Prenga nė tė kaluarėn e tij dhe siē ėshtė ai sot, simbol i kriminalizimit tė deputetit qė qėllon dhe gjakos me armė nė derė tė komisariatit, e kanė derėn e hapur nė atė qė quhet Kuvendi i Shqipėrisė, ky institucion dhe kjo foltore nuk do tė funksionojnė normalisht.”

Lexoni dhe kete

PD NIS FUSHATƋN ELEKTORALE

Ka nisur faza e tretĆ« e pĆ«rzgjedhjes sĆ« kandidatĆ«ve pĆ«r deputetĆ« tĆ« PartisĆ« Demokratike. Procesi …