Friday , 23 October 2020

RRADHE PER TU PAJISUR ME LIBRA EDHE NE KURBAN BAJRAM

 

Teksa pjesa me e madhe e dyqaneve kane qene te mbyllura ne diten e kurban bajramit. Prinderit jane detyruar qe te presin me shprese per hapjen e librarive. Nje dite perpara fillimit te vitit te ri shkollor dhe situate e furnizimit me libra ne Shkoder vijon te jete problematike. Sic duket fillimi I vitit te ri shkollor per nje pjese te nxenesve do te jete pa libra.

Dy librarit e liensuara pr shitjen e teksteve shkollore kan vendosur ti bashkohen kt t hn dits zyrtare t pushimit pr Kurban Bajram.Edhe pse prindrit i jan drejtuar dyerve t tyre pr blerjen e teksteve, ato kan qn t kyura. Prej ditsh radht jan refreni i vetm n kto pika t autorizuara, pasi edhe banort nga Vau Dejsi e rrethinat duhet t udhtojn drejt Shkodres pr blerjen e tyre, e duke mos arritur t kryejn pun.

Fillimi i ktij viti shkollor po shoqrohet me vonesa ne shprndarjen e librave, si ne qytet ashtu dhe ne fshatra. Ky shqetsim ka mbrritur deri ne Ministrin e Arsimit, e cila ka nisur verifikimin e procedurave mes shtpive botuese dhe librarive qe kane trhequr kontingjentin e teksteve shkollore. Sipas disa informacioneve qe kane te bjn me ket sektor, vonesat kane ardhur pr faktin se librashitsit nuk mund ti shesin librat pa kuponin tatimor. Por ket ata nuk mund ta prballojn, pasi nse do te hapnin disa pika shitje provizore, ne seciln prej tyre duhet me pare nj kase fiskale, koston te cilave nuk e marrin prsipr.Rezultati sht sorrollatje dhe rradh deri n ort e vona t mbrmjes pr t marr librat.Sorollatje te cilat nuk jane kursyer as ne nje dite fetse sic eshte Kurban Bajrami.

Lexoni dhe kete

MANASTIRLIU: BRENDA VITIT PËRMBUSHIM ANGAZHIMIN PËR MAMOGRAFI NË ÇDO SPITAL RAJONAL

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga Lezha deklaroi se brenda vitit do …