Sunday , 17 February 2019

RREZIKU I SEMUNDJEVE KARDIOVASKULARE

Numri i përsonave që vuajnë nga sëmundjet e zemres po njeh rritje në kohët e fundit. Por, përdorimi i lëndëve narkotike është një ndër shkaqet kryesore për shfaqjen e hershme të sëmundjes kardiovaskulare tek shumë përsona. Një fakt i tillë bëhet i ditur nga mjeku kardiolog në spitalin rajonal të Shkodrës, Edi Smajlaj. Ai shton se sa më herët të nis konsumimi i duhanit, aq më i lartë është edhe rreziku për këtë sëmundje.

Në ditët e fundit në vendin tonë ka pasur edhe raste të humbje jetësh si shkak i atakut të zemrës, prandaj sugjerohet largimi nga lëndët narkotike dhe kujdesi ndaj ekspozimit në diell në ditët e nxehta, si edhe përdorimi i sa më shumtë i ujit.

Lexoni dhe kete

QYTETARET TREGOJNE ARSYET E PROTESTES PER TV ROZAFA

Qytetarë dhe mbështetës nga e gjithë Shqipëria ishin të shtunën në protestë ndaj qeverisë Rama. …