Friday , 17 January 2020

Rriten rastet e semundjeve malinje ne Ane te Malit!

Nė kėtė ambulancė vite me radhė nuk vjen  asnjė specialist siē ishin mė herėt,edhe pse ėshtė premtuar disa herė qė do tė punohet nė atė aspekt,dhe banorėve tė zonės sė Anės sė Malit do ti mundėsohet lehtėsimi i ardhjes nė Ulqin apo Tivar pėr vizita mjekėsore. Pėr shkak tė prishjes sė dy ultrazėrave nuk ka as radiolog. Nė stacionin shėndetėsor  nė Katėrkollė punojnė dy mjek tė zgjedhur qė kanė rreth 4.000 pacient.

Ėshtė shqetėsuese se viteve tė fundit ėshtė rritur shumė numri i rasteve me sėmundje malinje,por qė akoma nuk mund tė dihet shkaktari.Semundjet malinje mė tė shpeshta qė prekė kėtė popullatė janė:kanceri i gjirit,i qafės sė mitrės,mushkėrive,prostatės,sėmundje malinje tė gjakut ,dhe zorrės sė trashė.ditėve tė fundit ėshtė shtuar ndjeshėm numri i pacientėve si pasojė e gripit sezonal.

Keshillat jane te shumta por e rendesishme eshte Ushqimi sa mė i freskėt dhe natyrorė me plot vitamina e minerale, konsumimi i lėngjeve natyrale, aktiviteti fizik dhe largimi prej personave me grip infektiv.

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

NĆ« Ulqin kĆ«tĆ« tĆ« diele u mbajten zgjedhjet lokale pĆ«r Parlementin lokale tĆ« kĆ«tij qyteti. …