Tuesday , 16 January 2018

RRITJA E ĒMIMIT TE NAFTES, QYTETARET: E PAPRANUESHME

Ēmimi i naftės ka shėnuar rritje ditėt e fundit me 10 lekė pėr litėr. Nė pikat e tregtimit te karburanteve, njė litėr naftė tregtohet me 167 lekė, nga 157 lekė qė shitej mė parė.

Edhe benzina shitet mė shtrenjtė, me 168 lekė. Kjo ėshtė hera e tretė qė ēmimet me pakicė tė karburanteve rriten kėtė vit, pasi arritėn nė janar afėr 150 lekė si rrjedhojė e rėnies sė naftės nė bursat ndėrkombėtare nė 27 dollarė pėr fuēi. Kjo rritje sipas qytetareve eshte e papranueshme per shkak edhe situates se renduar ekonomike.

Aktorėt e tregut pohojnė se dy janė arsyet e rritjes sė ēmimeve. Sė pari shtrenjtimi i naftės nė bursat ndėrkombėtare dhe sė dyti, Bashkitė kanė filluar tė arkėtojnė taksėn e rilicencimit tė karburanteve. Kjo taksė u shumėfishua nga janari i kėtij viti sipas njė vendimi tė kėshillit tė ministrave. Tregtuesit paralajmėruan qė kjo taksė do tė reflektohej me 4-5 lekė pėr litėr nė cmimin final tė naftes. Karburanti ne vendin tone vijon te shitet me shtrenjte se vendet fqinje.

Lexoni dhe kete

ISH KREU I ARRSH-SE PADITET NƋ PROKURORI, 54 MLN USD DƋM NƋ RRUGƋN TIRANƋ-ELBASAN

Ministri i InfrastrurĆ«s dhe EnergjisĆ« Damian Gjiknuri ka kallĆ«zuar nĆ« ProkurorinĆ« e Krimeve tĆ« RĆ«nda …