SCHNOLL: PARTITE TE LENE NDASITE, PRIMARE KOMBI!

Partit politike n Shqipri duhet t ln ndasit dhe t gjejn gjuhn e mirkuptimit, pasi ka momente kur interesat kombtare jan mbi do interes tjetr. Ky ishte mesazhi qe percolli nga Shkodra per politikanet ambasadori i Austrise ne vendin tone Thomas Schnoll:Do doja t shfrytzoja kt aktivitet pr t prcjell nj mesazh politik sot ne festojm ditn e pavarsis. Kjo ndodhi vetm sepse forcat tona politike u morn vesh, lan mnjan diferencat politike dhe nnshkruan aktin e pavarsis. Ka moment n historin e do kombi ku forcat politike duhet t harrojn interesat e tyre dhe mbi t gjitha t vn interesat kombtare. Ne jemi miq t Shqipris e austriakt duan q Shqipria t jet pjes e BE-s. Procesi i integrimit krkon shum nga t dy palt, nga BE por dhe nga Shqipria. Nga BE ne duhet t mbajm premtimet nga ana tjetr Shqipria duhet t prmbush kriteret qe I jane kerkuar.

T rndsishm pr vendin e quan dekriminalizimin dhe reformn n drejtsi. Kjo e fundit sipas Schnoll ka shum probleme q duhen zgjidhur dhe vendi nuk duhet t deshtoj n kt reform.Dekriminalizimi ka marre dakortesine e paleve dhe eshte shume i rendesishem per vendin. Sistemi drejtesise ka shume probleme qe duhen zgjidhur per te ndertuar besimin tek njerezit. Pra duhet te kemi nje sistem te paster qe merr vendime te pavarura dhe te mbeshtetura ne ligj. Vendi nuk duhet te deshtoje ne kete reforme-theksoi Schnoll.

Deklaratat ambasadori Austris i bri gjat fests kombetare t Austris n Shkoder.

Lexoni dhe kete

LULZIM BASHA PREZANTON PLANIN EKONOMIK TË PD

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zbuluar planin ekonomik të PD që ka për …