SEKUESTROHET DUHANI NE RUS

Forca te shumta te anti kontrabandes, kroun agjensi dogana dhe policia e shkodres kane ushtruar kontrolle te rrepta mbi tregtimin e duhanit te jashte ligjshem ne Rus. Shitesit e duhanit shprehen mjaft te revoltuar pasi ju kane sekuestruar sasi te medha te duhanit i cili eshte burim jetese per ta

Tregtimi i duhanit ka qene vazhdimisht nje problem pasi nuk ka treg shitje si rezultat i kesaj banoret detyrohen qe ta shesin ne rruge. Mengjesin e se merkures anti kontrabanda ka ushtruar kontrolle ne befasi duke bere sekuestrimin e tyre.

Shkodra rnditet nj nga qarqet me numrin m t madh t familjeve kultivuese t duhanit, kryesisht n Postrib dhe Shelqet. Disa her kta fermer jan ankuar pr munges tregu dhe malli u qndron prej vitesh stok, duke mos gjetur mnyr tjetr shitje vetm me pakic, sa pr t siguruar pak t ardhura pr familjen.Me kto aksione, edhe ky burim t ardhurash mbyllet pr kto familje, ndrsa vet tregtart akuzojn se shteti i pafuqishm pr t ndalur kontrabandn n dogana, i sulmon kta t fundit n t gjith format.

Lexoni dhe kete

“FESTA E VELIPOJËS 2020”

Bashkia Shkodër ka organizuar këtë të shtunë “Festën e Velipojës 2020”. Një aktivitet që kishte …