Wednesday , 26 February 2020
Breaking News

SHANSET PER AZIL NE BELGJIKE JANE ZERO

sht e palogjikshme q nj vend si Shqipria shtetasit e t cils lvizin lirshm, ka nj fluks t lart azilkrkuesish. Ka qn kjo deklarata e drejtueses s zyrs s Emigracionit t Belgjiks Katy Verzelen gjat nj takimi t zhvilluar n Shkoder ku u prezantua fushata e informimit dhe ndrgjegjsimit me qllim parandalimin e migrimit t parregullt nga Shqipria n Belgjik. Sipas prfaqsueses belge, n Begjik nuk ka azil ekonomik dhe shanset pr marrjen e tij jan zero.

Nga ana tjertr edhe prfaqsuesit e ministris s Brendshme kan dhn mesazhin pr banort e Shkodres q t japin kotributin e tyre n vendin e tyre dhe jot krkojn azil n vendet e BE- s

Edhe pse autoritetet belge e kan vendosur srish Shqiprin n listn e vendeve t sigurta, Belgjika vazhdon t mbetet vend trheqs, destinacioni pr shqiptart. N saj t numrit n rritje t krkesave pr azil dhe t emigranteve t parregullt nga Shqipria, autoritet belge po marrin n konsiderat vendosjen e disa masave specifike pr t dekurajuar fluksin e migrantve t tjer nga Shqipria.

Lexoni dhe kete

META: DO MARRIM ME QETËSI ÇMONTIMIN E GRUSHTIT TË SHTETIT

Pjesëmarrës në këtë grusht shteti është vetë qeveria dhe gjysmë-parlamenti. Presidenti Ilir Meta ka vijuar …