Friday , 15 November 2019

Shembja e Dherave, bllokohet rruga Budva- Cetinje!

Rruga  Budva Cetinje ėshtė e bllokuar  por ajo cfare eshte shqetesuese eshte fakti se kur do vihet serish ne funksion . Per shkak te  Reshjeve te rėnda ka pasur edhe rreshqitje te tokes cka ka bere qe ne  rrugėn kryesore nė fshatin Markoviqi 100 metra rrugė te kete nje renje ne lartesi prej 80 cm Per shkak te erozionit  njė shtėpi u shemb, ndėrsa ato pėrreth janė nė rrezik.Kryetari i Komunės sė Budvės, Lazar Ragjenoviq shpjegoi se ēarat nė asfalt janė shfaq nė vendin ku ne fakt ka pasur erozion edhe  vitet e kaluara, por shirat e rėnda tė kohėve tė fundit kanė ēuar nė dėmtime mė tė madhe nė  kete rrugė.

Sipas Ragjenoviq duhen te pakten disa  ”disa muaj” per te permisuar situaten ,pasi procesi I punes eshte I atille.Nga  ana tjeter Sipas drejtorit tė Drejtorisė tė Transportit Sava Paraq, shprehet se ndoshta duhet edhe me shume kohe ,por duhet punuar me intencitet qe sezoni turistik te mos kete problematic te tilla

Paraq shpjegon se duhet tė anashkalojė procesin e furnizimit publik, sepse nė kėtė rast pėr tenderin dhe procedurat e tjera, puna nuk do tė mund tė fillojnė edhe pėr nje vit.

Pėr shkak tė rrėshqitjeve tė tokės nė vendin Markoviqi nė rrugėn Cetinje – Budva, po mbahet mbledhja e shtabit Komunal pėr Emergjence Budva, dhe me ndihmėn e Drejtorisė sė Transportit dhe Ministria e Transportit do te punohet pėr zgjidhjen e kėtij problemi Sipas disa gazetve te perditshme autobusėt kane devijuar levizjen duke udhetuar  nėpėrmjet  Tivarit, sepse ata nuk janė nė gjendje tė udhėtojnė nėpėr Cetinje

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

NĆ« Ulqin kĆ«tĆ« tĆ« diele u mbajten zgjedhjet lokale pĆ«r Parlementin lokale tĆ« kĆ«tij qyteti. …