Sunday , 17 December 2017
Breaking News

SHEMBJA E URES SE DROJES NE MAMURRAS

Ura e Drojës në aksin e vjetër Fushë Krujë-Laç u shemb nga prurjet e lumit me të njejtin emër që kalon poshjtësaj dhe amortizimi për shkak të vjetërsisë.
Në këtë konkluzion kanë dalë ekspertet e emergjencave civile në Prefekturen e Lezhës pas verifikimeve të situatës në terren.Përgjegjësi i Emergjenave Civile në Prefekturen e Lezhës, Ndrek Mhillaj, thotë se kjo ure i ka dhënë shenjat e dëmtimit që në vitin 2014-të, por falë mirembajtjes ajo ka vijuar të qëndrojë në gjendje pune.

Por veç rikonstuksionit të urës, Mëhillaj thekson nevojën e ndërhyrjes në argjinaturat e Lumit të Drojës pasi mbetet kërcënim serioz për përmbytje.

Ura është ndërtuar rreth viteve 1930 dhe që prej asaj kohe nuk është kryer asnjë ndërhyrje tjeter.Pamjet e shembjes së urës bënë xhiron e botës si shembull i pasqyrimit të përmasave të përmbytjeve në Shqipëri.

Lexoni dhe kete

RRUGA E DUKAGJINIT, BANORET E ZONES KERKOJNE NDERHYRJE

Rruga e Dukagjinit vijon te jete nje problem serioz per banoret e kesaj zone. Per …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin