SHENJTEROHET NENE TEREZA, PAPA FRANESKU I NJEH MREKULLINE E DYTE

Kan kaluar gati 12 vjet nga dita kur m 19 tetor t vitit 2003, Papa Gjon Pali II e shpalli Nn Terezn t Lumnuar. Para mijra besimtarve e shqiptarve t pranishm n kt ngjarje shqiptoi formuln kanonike t Kishs q e nderonte Nnn e Madhe t t varfrve t mbar bots, n lartsin e altarit t Krishtrimi.e sot n ditn e ditlindjes s tij t 79 Papa Francesku miratoi dekretin pr njohjen e mrekullis pas vdekjes duke ratifkuar dekretine shpalljes s Nn Terezs Shenjtri. Tre dit m par m 15 dhjetor, Kongregacioni mbishtjet e Shnjtorve ka br vlersimin e fundit mbi mrekullin e atribuar Nn Terezs mbi shrimin e plot nga nj tumor n tru, n gjndje mjaft t avancuar, t nj besimtari nga dioqeza e Santos, n San Paolo t Brazilit. Mbi kt rast ka nisur nj proces dioqezan me mbikqyrjen e Kongregacionit mbi shtjet e Shnjtorve, i cili po mbledh prova, dshmi t drejtprdrejta e referime mjeksore.Nderkohe Urdhri Misionaret e bamiresise i krijuar nga Nene Tereza e kane pritur me gezim nenshkrimin e dekretit nga Papa Francesku qe i njeh asaj ne kete menyre mrekulline e dyte.Nderkohe edhe kreret me te larte te shtetit shqiptar jane shprehur se shenjterimi i Nene Terezes eshte nje lajm emociunues.Data e sakt e Ceremonis zyrtare t Shnjtrimit t Nn Terezs n Vatikan do t bhet publik gjat dittve t ardhshme dhe pse me shum mundsi flitet pr datn 4 shtator, e diela pran dats 5 shtator q njihet dhe si dita e Luminimit t saj nga Papa Gjon Pali i II.

Lexoni dhe kete

GJUETIA E PALIGJSHME NË LIQENIN E SHKODRËS

Përmbytjet e shkaktuara nga liqeni i Shkodrës nuk kanë sjellë dëme në fushën e peshkimit. …