Saturday , 24 October 2020

SHFAQEN SRISH PESHKAQENT N ADRIATIK

 

Peshkaqent sa vin dhe bhen m prezent n rrjetat e peshkatarve. Nj i till me gjatsi 3 metr dhe pesh rreth 100 kilogram sht kapur nga peshkatart e Patokut n Kurbin. Pr shkak t madhsis s tij, ky peshkaqen konsiderohet i veant nga peshkatart q sigurisht prballen rrall me gjallesa t tilla. Sipas tyre kto peshkaqen nuk i prkasin laguns, por jan kapur n thellsi t detit dhe sigurisht konsiderohen si nj relike pr ta. Sipas peshkatarve, kto lloj peshkaqensh nuk jan shum t rrezikshm, por q sigurisht kan njohuri t pakta pr ta.

Peshkaqeni i kapur ka ngjallur kureshtje t madhe nga t gjith peshkatart e Patokut, dhe kt kureshtje e prbn pikrisht madhsia e tij pasi t tilla gjallesa jan tepr t rralla n rrjetat e tyre.

Lexoni dhe kete

100-VJETORI I LINDJES SË SHËN GJON PALIT TË DYTË

Kisha Katolike Shkodër ka organizuar një meshë pasditën e së enjtes me rastin e 100-vjetorit …