Monday , 21 January 2019

Shirat, shembet fasada ne Gjuhadol!

Shembja e fasadės nė “gjuhadol” nė qytetin e Shkodres pėr pak sa nuk ka shkaktuar edhe njė viktimė. Ngjarja e rėndė ka ndodhur gjatė orėve tė pasdites tė sė martės, ku shembja e fasadės sipasojė e reshjeve tė shumta, I ka rėnė nė kokė njė kalimtarit I cili ka marrė plagė tė rėndė nė kokė ndėrsa ėshtė dėrguar nė urgjencėn e spitalit rajonal tė Shkodres jashtė rrezikut pėr jetėn. Pėrballė kėsaj situate banorėt e Gjuhadolit i bėjnė thirrje institucioneve pėrkatėse qė tė ndėrhyjnė pėr rikonstruksionin  e kėtyre objekteve pasi rrezikohen jo vetėm banorėt e zonės por edhe turistėt e shumtė qė vizitojnė kėtė zonė.

Shirat dhe lagėshtira janė elementet kryesore qė po ndikojnė nė shėmbjen jo vetėm thjesht tė kėtyre fasadave dhe dėmtimit tė banesave por bashkė me to edhe tė njė pjesė mjaft tė rėndsishme tė vlerave kulturore dhe historike tė Shkodres.

Lexoni dhe kete

MOTI I KEQ, DEME TE SHUMTA NE FSHATIN KOSMAƇ

Moti i keq me erĆ«ra tĆ« forta dhe reshje dĆ«bore ka shkaktuar dĆ«me tĆ« mĆ«dha …