Monday , 26 October 2020

Shkarkohet nga HEC- e, Gjiknuri: Shkodra nuk permbytet!

Sipasoj e prurjeve n HEC- in e Vaut Dejesit kan nisur shkarkimet nga kanali i Zadejs. Sic mund t shikohen edhe nga pamjet nga ky kanal po shkarkohet me intensitet t lart, ndrsa burime nga HEC- i I Vaut Dejesit bjn t ditur se niveli I ujit n kt hidrocentral sht n kuotn e 75 metrave ndrsa niveli maksimal I tij sht 76 metra. Aktualisht niveli I ujit n kt hidrocentral ndodhet 1 metr posht piks kritike. Burime nga HEC- vau Dejs bjn t ditur se nga kanali I Zadejes po shkarkohet q n mesnat ndrsa vijojn edhe gjat dits s diel. Sipas burimeve nga ky HEC po shkarkohet me afro 500 m3/ sek.

Shkarkimet nga ky hidrocentral kan nisur sipasoje e shkarkimeve nga HEC- et e Fierzes dhe Komanit, ndrsa po shkarkohet pr t mbatjur nn kontroll situatn. Niveli I lumenjve Drin dhe Bun ka patur rritje t konsiderueshme gjat orve t fundit.

Nderkohe qe po stabilizohet situate ne jug te vendit, duket se emregjencat do te kalojne ne Veri. Kjo per shkak te hapje se hidrocentraleve te Firzes, Komanit dhe Vaut te dejes. Shkarkimet behen me qellim uljen e nivelit ne liqene. Per shkak te reshjeve te shiut dhe debores nivele ne liqene eshte rritur, kjo ka bere qe paradites e se dieles te happen portat e shkarkimit ne hidrocentralin e vut te dejes. Shkarkimet aktualisht jane ne ritmin e 900 meter kub ne second. Ndersa ne hecin e Komanit shkarkimet vijojne prej 2 ditesh me 700 meter kub ne second. Gjate Firzes prurjet jane 600 meter kub ne second, nderkaq eshte hapur porta e trete e hidrocentralit e cila sghkarkon 350 meter kub ne second. Nderkaq 4 turbinat te cilat jane ne pune te plote konsumojne 400 meter kub ne second nga tuneli dhe turbinate e shkarkimit dalin rreth 750 meter kub per second. Ndonese shkarkimet kane arritur ne nivelin 900 meter kub per second Ministri I Energjise dhe Industrise Damian Gjiknuri ka garantuar se nuk do te kete permbytje ne veri. Kete deklarate Ministri Gjiknuri e dha gjate vizites qe beri ne Hidrocentralin e Firzes

Lexoni dhe kete

VJERDHA: TË HËNËN RIKTHEHEM NË PUNË

Nga e hëna, Fuat Vjerdha do të kthehet në krye të Gjykatës së Apelit të …