SHKEMBINJTE KERCENIM PER ZONEN E TOROVICES

Shkëmbinjt në malin e Torovices vijojnë të jenë një kërcënim serioz për jeten e banoreve dhe të kalimtareve.Tre muaj pas tragjedisë ku humben jeten tre përsona situata mbetet e njëjtë.Shkëmbinj të tjerë rrezikojnë të bien, ndërsa edhe pse u kërkua ndërhyrje e menjëhershme autoritetet përgjegjëse nuk kanë marrë asnjë masë për të shmangur përsëritjen e ngjarjeve të tilla siç ishte ajo e muajit tetor të vitit që lam pas.Banoret e Torovicës thonë se jetojnë me frike, pasi shkëmbinjt janë një kërcënim serioz për zonen e banuar.

Në prefekturen e Lezhës nuk ka asnjë pergjigje për këtë problematike. Në dhjetor zonen e inspektuan edhe forcat xheniere te ushtrise. Ne mungëse të kapaciteve që realizojnë ndërhyrje të tilla, Bashkia e Lezhës kerkoi mbeshtetjen e tyre, ndërsa ka vënë në dispozicion mjete dhe fuqi punetore dhe presin ndihmen e ushtrisë. Këtë e bëri të ditur kryetari i bashkise Lezhë Fran Frrokaj.

Edhe pas këtij inspektimi asgje nuk ka ndryshuar dhe shkëmbinjt vazhdojnë të bien pergjatë rruges së Torovicës.

Lexoni dhe kete

PERMBYTJET NE SPITALIN E SHKODRES, REAGON DREJTORJA

Në lidhje me përmbytjen që përfshiu një ditë më parë repartin e imazherisë dhe fizioterapisë …