Wednesday , 12 August 2020

SHKODER, 20 PASAPORTA DHE 150 KARTA TE PA TERHEQURA NGA 2014-ta

Rreth 20 pasaporta biometrike dhe 150 karta identiteti te bera ne vitin 2014 por qe askush nuk eshte paraqitur per ti terhequr. Ministria e Brendshme prmes nj komunikate pr mediat u bn thirrje shtetasve shqiptare q kan dy vite q kan aplikuar pr pasaport por nuk kan shkuar ti marrin, ti trheqin sa m par.

Ministria thekson q trheqja t bhet para dats 30 Prill pasi pas ksaj date, nse pasaportat nuk do t trhiqen, ather firms prodhuese i lind e drejta ti asgjsoj kto dokumente, pr shkak se ato konsiderohen automatikisht t pavlefshme. Po ashtu ministria ka krkuar nga ana e firms zgjatjen e ktij afati deri n 30 Prill 2016, n mnyr q tu krijoj mundsi shtetasve shqiptar q kan aplikuar, t nisin procedurat pr trheqjen e dokumenteve pran sporteleve t shprndarjes, ose pran prfaqsive diplomatike ku kan aplikuar, thuhet n njoftim.

Ky apel u drejtohet kryesisht shtetasve shqiptar n emigracion, duke sqaruar edhe njher se pas ktij afati, do t bhet nxjerrja jasht prdorimit/dmtimi i dokumenteve t identitetit (letrnjoftime elektronike dhe pasaporta biometrike) t prodhuara n vitin 2014 dhe t pa trhequra.Zyra Aleat ne Shkoder thote se pas kesaj date nuk mban me asnje pergjegjesi per keto pasaporta dhe karta identiteti te pa terhequra.

Lexoni dhe kete

BECI: SITUATA ME COVID-19 NË SHKODËR ËSHTË PROBLEMATIKE

Situata në Shkodër është problematike nga Covid-19, teksa është rrethi i dytë më i prekur …