Tuesday , 19 November 2019

Shkoder, 3 krere komunash debitore ndaj OSHEE!

Shumė krerė komunash me shumė shtėpi dhe biznese nuk paguajnė faturat e energjisė qysh nga viti 2009. Kjo nuk ka tė bėjė me gjendjen e tyre ekonomike, por vetėm me statusin qė gėzojnė nė krahinat ku qeverisin. Asnjė futurist nuk do tė guxonte t’u priste energjinė kryetarėve tė komunave, qė me detyrimet e tyre personale i kanė krijuar OSHEE-sė njė gropė prej rreth 640 milionė lekėsh. Sipas tė dhėnave tė sistemit online tė OSHEE-sė, faturat e energjisė tė papaguara datojnė qysh nga muaji janar 2009.

Sipas informacionit tė OSHEE-sė, debitorėt me “imunitet” lokal, janė 15 kryetarė komunash nė tė gjithė vendin nderkohe qe ne qarkun e Shkodres jane 3 kryekomunare, dhe behet fjale per kreun e komunes se Anes se Malit Xhevat Mollcen, kryekomunarin e Qerretit Rrok Dodaj dhe kryekomunarin e Hajmelit Leke Bibaj. Sipas OSHEE kryetari I komunes se Anes se Malit Xhevat Molla ka nje borxh prej 1.009.964 lekė , kryekomunari i Qerretit Rrok Dodaj ka nje borxh 972 883 leke ndersa kryekomunari Hajmelit Leke Bibaj ka nje borxh prej 740.124 lekė.

Kreu I OSHEE- se I ka paraljmeruar kreret e komunave qe te paguaje dhe nėse pagesat nuk do tė bėhen edhe pas kėtij apeli, jo vetėm do tė kallėzohen nė prokurori, por do t’i bėhet kėrkesė qeverisė pėr shkarkimin e tyre pa asnjė dallim pėrkatėsie politike, pasi kjo betejė nuk ėshtė mes partive, por mes qytetarėve tė pėrgjegjshėm dhe abuzuesve tė ēdo lloji.

 

Lexoni dhe kete

RESTAUROHET KISHA E “SHEN PREMTES” NE BALLDRE

Kisha e “ShĆ«n Premtes” nĆ« Balldre tĆ« LezhĆ«s monument kulture i kategorisĆ« sĆ« parĆ« i …