SHKODER, LEGALIZOHEN 6 OBJEKTE TE KULTIT!

Qeveria Shqiptare i ka dorėzuar 6 lejet e para tė legalizimit komuniteteve fetare nė Shkoder. 4 leje pėr Kishėn Katolike dhe 2 pėr myftininė, janė sinjali i parė i dhėnė nga “Aluizni” pėr pėrmbylljen sa mė parė tė kėtij proēesi me objektet e kultit. Ka qėnė drejtori i Aluiznit Artan Lame qė zgjidhi t’ua dorėzojė personalisht kėto leje, 2 drejtuesve kryesorė, arqipeshkėvit imzot Angelo Massafra dhe myftisė imam Muhamed Sytari.

Arqipeshkvi i Shkodres, njėheresh kryetar i konferencės Ipeshkvnore Imzot Angjelo Massafra kėrkoi qė tė shihen me prioritet familjet e varfra ndersa e quajti tė padrejtė vendimin e qeverisė pėr bllokimin e ndėrtimeve.

Nga ana tjetėr myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari, gjatė bashkėbisedimit me drejtorin e ALUIZNIT, theksoi se prej shume vitesh ky proces ka qėnė mjaft problematike, pėr komunitetet fetare. Vetėm nė qarkun e Shkodres janė 60 dosje tė dorėzuara nga komuniteti mysliman pėr marrjen e pronėsisė sė objekteve tė kultit.

 

 

 

 

 

 

Nė pėrfundim tė takimeve, Artan Lame bėri me dije se nė muajt e verės po i jepet pėrparėsi legalizimit tė shtėpive tė emigrantėve, pėr shkak se ditėt e qėndrimit tė tyre nė atdhe janė tė pakta.

Lexoni dhe kete

VELIPOJA E PREFERUARA E KOSOVAREVE

Ka njĆ« ndryshim nĆ« plazhin e VelipojĆ«s nga viti i kaluar sa i pĆ«rketĆ« cilĆ«sisĆ« …