Wednesday , 17 January 2018

SHKODER, LEGALIZOHEN 6 OBJEKTE TE KULTIT!

Qeveria Shqiptare i ka dorzuar 6 lejet e para t legalizimit komuniteteve fetare n Shkoder. 4 leje pr Kishn Katolike dhe 2 pr myftinin, jan sinjali i par i dhn nga Aluizni pr prmbylljen sa m par t ktij proesi me objektet e kultit. Ka qn drejtori i Aluiznit Artan Lame q zgjidhi tua dorzoj personalisht kto leje, 2 drejtuesve kryesor, arqipeshkvit imzot Angelo Massafra dhe myftis imam Muhamed Sytari.

Arqipeshkvi i Shkodres, njheresh kryetar i konferencs Ipeshkvnore Imzot Angjelo Massafra krkoi q t shihen me prioritet familjet e varfra ndersa e quajti t padrejt vendimin e qeveris pr bllokimin e ndrtimeve.

Nga ana tjetr myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari, gjat bashkbisedimit me drejtorin e ALUIZNIT, theksoi seprej shume vitesh ky proces ka qn mjaft problematike, pr komunitetet fetare.Vetm n qarkun e Shkodres jan 60 dosje t dorzuara nga komuniteti mysliman pr marrjen e pronsis s objekteve t kultit.

 

 

 

 

 

 

N prfundim t takimeve, Artan Lame bri me dije se n muajt e vers po i jepet prparsi legalizimit t shtpive t emigrantve, pr shkak se ditt e qndrimit t tyre n atdhe jan t pakta.

Lexoni dhe kete

LIGJI ANTI-DUHAN, INSPEKTORET NE TERREN

Duhani dhe konsumi I tij ne ambiente publike dhe ne instuitucione eshte I ndaluar per …