SHKODER, LSI DHURATA SHTRESAVE NE NEVOJE

E ka kthyer nė traditė tė qenurit pranė shtresave nė nevoje dhe aq mė shumė nė ditė tė veēanta, pėr t’jua bėrė edhe mė tė gėzueshme ato. Deputeti Agron Ēela sė bashku me 5 rajonet e lėvizjes socialiste pėr Integrim edhe kėtė Krishtlindje dhe prag ndėrrimi tė viteve morėn nė patronazh nga njė institucion, duke dėrguar dhurata dhe duke ju dhėnė momente gėzimi. Ndalesėn e parė ato e bėnė tek “Casa Mimozat” ku sė bashku me anėtarėt e rajonit 4, deputeti Ēela ndau dhuratat e pėrgatitura dhe u bė pjesė e festės me kėta persona nė nevojė.

Pas kėsaj ndalese, edhe mė e veēantė u bė kjo ditė tek tė vegjėlit e shtėpisė 3-6 vjeē, ku festa dhe dhuratat ishin kryefjalė e gėzimit tė fėmijėve. Deputeti Ēela sė bashku me anėtarėt e rajonit 5 qė kishin marrė nė patronazh kėtė institucion pėr kėtė ditė Krishtlindjesh, kaluan disa orė ndryshe me kėta fėmijė.

Nė mbyllje tė interpretimeve tė tyre u bė shpėrndarja e dhuratave, simbolikė e festave. Mė pas u shtrua edhe dreka tradicionale pėr kėta fėmijė, ku ishte pėrgatitur edhe torta me mbishkrimin “Gėzuar Krishtlindjet nga LSI”. Turi i LSI-sė do tė vijojjė ditėt e ardhshme nė tė tjera institucione duke u bėrė kėshtu edhe kėtė prag 2016, pjesė e gėzimit dhe atmosferes sė festave.

Lexoni dhe kete

REFORMA ZGJEDHORE, REAGON PƋRSƋRI ILIR META

NdĆ«rsa publikoi njĆ« shkrim tĆ« BB-sĆ« qĆ« thoshte se nga kriza e COVID ShqipĆ«ria do …