Thursday , 23 November 2017

SHKODER, SHTEPIA-MUZE KU JETOI PER 1 VIT NENE TEREZA

Sot mbushen 20 vite nga vdekja e  Nene Terezes.Gjurmet e saj gjenden ne te gjithe Shqiperine, Shkodra po ashtu ka nje pjese te historise se Nene Terezes, pasi aty Shenjtoria mendohet se jetoi pergjate 1 viti. Pronari i baneses Tonin Prela tregon se ne banese ndodhen disa objekte që I përkasin familjes së nënë terezes, si karrika, tryeza disa orendi tjera apo edhe mulliri I kafës.

Ndonese ka rreth 1 dekade qe kjo shtepi eshte kthyer ne muze, te pakte jane ata qe e njohin. Ndersa vizitoret jane kryesisht peligrinazhe. Zhgenjimi nga institucionet per promovimin e shtepise-muze shihet qarte ne fjalet e Toninit, i cili nuk ka vendosur as tarife per te vizituar kete muze.

Vendosja e pllakës në derë u bë në vitin 2010 nga Këshilli Bashkiak I Shkodrës dhe ka qenë I vetmi investim I kryer nga institucionet publike. Ndersa as ne kete pervjetor te vdekjes se humanistes shqiptare nuk pati ndonje aktivitet nga kisha katolike  ne metropolin verior.

Lexoni dhe kete

“TE TAKOHEMI PER NJE LIBER” NE MEDRESEN “HAXHI SHEH SHAMIA”

Fushata Kombetare e Leximit “Te takohemi per nje liber” eshte zhvendosur kete te marte ne …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin