Sunday , 25 October 2020

SHKODRA NEN UJE, QINDRA HEKTARE TE PERMBYTUR

Deri n ort e dreks m shum se 100 ha tok sh prmbytur n njsin administrative Berdice, teksa sht mbyllur edhe shkolla. Administratori i ksaj njsie Aleksandr Pashuku tha se situata varet nga reshjet q do t bien.

Situata ka dal jasht kontrollit edhe ne njsin Ana e Malit. Rreth 150 ha toke bujqesore nen uje.(80 hekat jan n ne Muriqan)…Rruga e Obotit po ashtu sht e rrezikuar per shkak t reshjeve. Rreth 200 hektar tok gjenden nn uj n Njsin Administrative Bushat, n zonn e Urs s Ded Gjon LulitNdrkoh q lumenjt Buna dhe Drini jan afr kuotave maksimale.Prmbytja nuk sht shkaktuar si pasoj e reshjeve n at zon, por e prurjeve. Deri tani nuk ka shtpi apo biznese t prmbytura.

Hidrovoret dhe kanalet kulluese jan n funksionim t plot, mjetet e mundshme jan n gatishmri, ndrkoh q situata po monitorohet nga strukturat e Ministris s Bujqsis.

Lexoni dhe kete

NIS PUNA PËR RIKONSTRUKSIONIN E RRUGËS “MYZYRAJ” NË DOBRAÇ

Ka nisur puna për rikonstruksionin e rrugës “Myzyraj” në Dobraç të Njësisë Administrative Rrethina, faza …