Saturday , 15 August 2020

SHQIPĖRIA FITON 2-0 MIQĖSOREN ME LUKSEMBURGUN

Shqipėria rigjen buzėqeshjen  nė Luksemburg ku arriti tė dhuronte njė paraqitje bindėse pėr tė kaluar 2-0 vendasit. Kombėtarja jonė ka luajtur pothuajse me formacionin e dytė tė saj megjithatė ia ka dalė tė fitojė. Nė stadium dominonte sėrish tifozeria kuqezi, De Biasi e niste me formacion krejt ndryshe nga ai ndaj Austrisė, vetėm Berisha ishte i njėjti mes titullarėve, Skuadra jonė e dominoi ndeshjen nė pjesėn e parė, arriti tė krijojė edhe raste por ka shėnuar dot. Nė minutėn e 40-tė Cikalleshi merr njė krosim tė gjatė dhe avancon i vetėm drejt portės, zotėron topin dhe kalon dhe portierin kundėrshtar qė detyrohet ta ndalė nė mėnyrė tė parregullt, duke merituar kėshtu kartonin e kuq.

Pjesa e dytė nis mė mirė pėr Shqipėrinė e cila arrin tė gjejė mė nė fund golin e parė. Veseli merr krahun dhe kroson nė qendėr, aty ku Sadiku ėshtė i saktė me goditjen e topit me kokė duke e dėrguar nė rrjetė. Nė minutėn e 75-tė ndėrkohė Shqipėria gjen golin e dyfishimit me Sokol Cikalleshin. Sulmuesi kavajas merr njė pasim nė zonė nga Gashi, reziston bukur duke ju shmangur markimit nė rrotullim e siper pėr tu liruar dhe  shėnuar golin e 2-0.

Pas kėtij goli, nuk ka mė shumė gjėra pėr tė treguar dhe mbyllet gjithcka 2-0 me Shqipėrinė qė u shfaq solide nė mbrojtje dhe agresive nė sulm nė miqėsoret e fundit para grumbullimit nė Austri, ku do tė ketė si kundėrshtarė tė konfirmuar deri mė tani Kanadanė dhe Katarin.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA NIS STƋRVITJEN, VJEN ARDIT HOXHAJ

Pas 10 ditĆ«sh pushimi, Vllaznia ka zbritur sĆ«rish nĆ« fushĆ«n e stĆ«rvitjes, por kĆ«tĆ« herĆ« …