SHQIPĖRIA FITON 2-0 MIQĖSOREN ME LUKSEMBURGUN

Shqipėria rigjen buzėqeshjen  nė Luksemburg ku arriti tė dhuronte njė paraqitje bindėse pėr tė kaluar 2-0 vendasit. Kombėtarja jonė ka luajtur pothuajse me formacionin e dytė tė saj megjithatė ia ka dalė tė fitojė. Nė stadium dominonte sėrish tifozeria kuqezi, De Biasi e niste me formacion krejt ndryshe nga ai ndaj Austrisė, vetėm Berisha ishte i njėjti mes titullarėve, Skuadra jonė e dominoi ndeshjen nė pjesėn e parė, arriti tė krijojė edhe raste por ka shėnuar dot. Nė minutėn e 40-tė Cikalleshi merr njė krosim tė gjatė dhe avancon i vetėm drejt portės, zotėron topin dhe kalon dhe portierin kundėrshtar qė detyrohet ta ndalė nė mėnyrė tė parregullt, duke merituar kėshtu kartonin e kuq.

Pjesa e dytė nis mė mirė pėr Shqipėrinė e cila arrin tė gjejė mė nė fund golin e parė. Veseli merr krahun dhe kroson nė qendėr, aty ku Sadiku ėshtė i saktė me goditjen e topit me kokė duke e dėrguar nė rrjetė. Nė minutėn e 75-tė ndėrkohė Shqipėria gjen golin e dyfishimit me Sokol Cikalleshin. Sulmuesi kavajas merr njė pasim nė zonė nga Gashi, reziston bukur duke ju shmangur markimit nė rrotullim e siper pėr tu liruar dhe  shėnuar golin e 2-0.

Pas kėtij goli, nuk ka mė shumė gjėra pėr tė treguar dhe mbyllet gjithcka 2-0 me Shqipėrinė qė u shfaq solide nė mbrojtje dhe agresive nė sulm nė miqėsoret e fundit para grumbullimit nė Austri, ku do tė ketė si kundėrshtarė tė konfirmuar deri mė tani Kanadanė dhe Katarin.