Monday , 28 September 2020

SHQIPRIA MUNDET 0-3 N ELBASAN NGA IZRAELI

Zhgnjim total nga kombtarja shqiptare. Mbrmjen e s shtuns ajo sht mundur me rezultatin 3-0 n Elbasan nga Izraeli. Ky i fundit pasi bri lmsh gjith Shqiprin me masat anti-terrorizm, duke detyruar Federatn ton t ndryshonte edhe stadiumin ku do t luhej ndeshje, pasi largoi tifozt edhe nga “Elbasan Arena”, gjeti ndihmn edhe t nj gjyqtari gjermano – turk, pr t na dhn nj nga humbjet e vetme t kuqezinjve tan n kto shifra gjat ktyre viteve t fundit.

Ndeshja nuk ka nisur mir. Q n minutn e 17-t, kemi nj gabim t Xhimshitit q gabon n markimin e lojtarit m t rrezikshm izraelit- Zahevit dhe gjyqtari Ajtekin jo vetm q tregon pikn e bardh t 11-metrshit por jep edhe karton t kuq pr mbrojtsin ton, vendim q mund t ishte shmangur dhe justifikuar vetm me t verdhn por ky arbitr dukej se kishte ardhur pr t’u br protagonist i ksaj ndeshje. Nga pika e bardh, Zahevi ka shnuar dhe kjo prish balancn n fush. Shqipria mund t mbahet, krijon presion por shpeshher harron edhe prapavijn por n pjesn e par nuk do kishte gol tjetr.

N t dytn, kuqezinjt srish e fillojn mir por n minutn e 10-t t saj, kemi nj tjetr gabim nga tant. Portieri Berisha n mnyr t pakuptimt ka dika pr t sqaruar me nj nga lojtart kundrshtart dhe gjyqtart e takimit ndalin lojn duke akorduar karton t kuq edhe pr portierin ton dhe njkohsisht nj tjetr 11-metrsh. Berisha i l vendin portierit Alban Hoxha q pret kt gjuajtje dhe duket se Shqipria futet srish n loj por gnjehemi kot. N minutn e 66-t, Hoxha nuk grushton si duhet nj top dhe ai prfundon pr t dytn her n rrjet.

Izraelitt nuk mjaftohen me kaq sepse do t shnonin m pas edhe nj t tret dhe mbase mund t kishin shnuar edhe m tepr prball kuqezinjve tan q uditrisht luajn me tre sulmues kur n fush De Biazi duhej t hidhte mbrojts. Prfundimisht 3-0 dhe kombtarja jon duket se me kt humbje rikthehet srish aty ku ka qen pak vite m par. Europiani tashm mbetet thjesht ndrra e nj nate vere. Shqipria sht rikthyer n normalitetin e saj t zakonshm.

VLLAZNIA MIQËSORE ME KUKËSIN TË SHTUNËN NË TIRANË

Nuk kanë fund miqësoret për ekipin e Vllaznisë. Mosnisja ende e kampionatit të ri, ka …