Wednesday , 29 September 2021

SHQIPĖRIA MUNDET 0-3 NĖ ELBASAN NGA IZRAELI

Zhgėnjim total nga kombėtarja shqiptare. Mbrėmjen e sė shtunės ajo ėshtė mundur me rezultatin 3-0 nė Elbasan nga Izraeli. Ky i fundit pasi bėri lėmsh gjithė Shqipėrinė me masat anti-terrorizėm, duke detyruar Federatėn tonė tė ndryshonte edhe stadiumin ku do tė luhej ndeshje, pasi largoi tifozėt edhe nga “Elbasan Arena”, gjeti ndihmėn edhe tė njė gjyqtari gjermano – turk, pėr tė na dhėnė njė nga humbjet e vetme tė kuqezinjve tanė nė kėto shifra gjatė kėtyre viteve tė fundit.

Ndeshja nuk ka nisur mirė. Qė nė minutėn e 17-tė, kemi njė gabim tė Xhimshitit qė gabon nė markimin e lojtarit mė tė rrezikshėm izraelit- Zahevit dhe gjyqtari Ajtekin jo vetėm qė tregon pikėn e bardhė tė 11-metėrshit por jep edhe karton tė kuq pėr mbrojtėsin tonė, vendim qė mund tė ishte shmangur dhe justifikuar vetėm me tė verdhėn por ky arbitėr dukej se kishte ardhur pėr t’u bėrė protagonist i kėsaj ndeshje. Nga pika e bardhė, Zahevi ka shėnuar dhe kjo prish balancėn nė fushė. Shqipėria mund tė mbahet, krijon presion por shpeshherė harron edhe prapavijėn por nė pjesėn e parė nuk do kishte gol tjetėr.

Nė tė dytėn, kuqezinjtė sėrish e fillojnė mirė por nė minutėn e 10-tė tė saj, kemi njė tjetėr gabim nga tanėt. Portieri Berisha nė mėnyrė tė pakuptimtė ka diēka pėr tė sqaruar me njė nga lojtarėt kundėrshtarėt dhe gjyqtarėt e takimit ndalin lojėn duke akorduar karton tė kuq edhe pėr portierin tonė dhe njėkohėsisht njė tjetėr 11-metėrsh. Berisha i lė vendin portierit Alban Hoxha qė pret kėtė gjuajtje dhe duket se Shqipėria futet sėrish nė lojė por gėnjehemi kot. Nė minutėn e 66-tė, Hoxha nuk grushton si duhet njė top dhe ai pėrfundon pėr tė dytėn herė nė rrjetė.

Izraelitėt nuk mjaftohen me kaq sepse do tė shėnonin mė pas edhe njė tė tretė dhe mbase mund tė kishin shėnuar edhe mė tepėr pėrballė kuqezinjve tanė qė ēuditėrisht luajnė me tre sulmues kur nė fushė De Biazi duhej tė hidhte mbrojtės. Pėrfundimisht 3-0 dhe kombėtarja jonė duket se me kėtė humbje rikthehet sėrish aty ku ka qenė pak vite mė parė. Europiani tashmė mbetet thjesht ėndėrra e njė nate vere. Shqipėria ėshtė rikthyer nė normalitetin e saj tė zakonshėm.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA U19 FITON 1 – 0 “DERBIN” ME KF SHKODRA

Java e dytĆ« e kampionateve tĆ« moshave nĆ« futboll ka dhuruar dy sfida nĆ« mes …