SHQIPERIA, NGA SOT ME KUSHTETUTE TE RE

Nga sot hyjnė nė fuqi Kushtetuta e re e Shqiperisė e ndryshuar nė 46 nene tė saj me konsesus tė plotė, mesnatėn e 21 dhe 22 korrikut. Reforma nė drejtėsi dikton se institucioni i parė qė duhet tė ngrihet 5 ditė pas  hyrjes nė fuqi tė ndryshimeve ėshtė Kėshilli i Emėrimeve nė Drejtėsi, pra brenda datės 16 gusht.

Presidenti gjendet nė pamundėsi pėr tė ushtruar kėtė kompetencė, pasi ligji i vlerėsimit tė gjytarėve nga ku do tė zgjidhen anėtarėt e KED, ende nuk ėshtė miratuar. Pėr tė zgjidhur ngėrēin, kreu i shtetit ėshtė takuar me pėrfaqėsues tė partive politike dhe konstitucionaliste, por ende pa rezultat.

Veprimi i dytė qė Byron nga Kushteteta e re, ėshtė emėrimi  anėtarėve te Gjykatės Kushtetuese. Anėtari i parė pėr t’u zėvendėsuar nė gjykatė emėrohet nga Presidenti i Republikės, i dyti nga Kuvendi dhe i treti nga Gjykata e Lartė.

Insitucioni i tretė qė do tė ngrihet ėshtė Inpektoriali i Lartė i Drejtėsisė, inpesktori i tė cilit zgjidhet 6 muaj nga hyrja nė fuqi e ndryshimeve kushtetuese. Brenda njė afati prej 8 muajsh nga 11 gushti duhet tė ngrihen edhe dy institucionet e tjera tė drejtėsisė, Kėshilli i Lartė i Gjyqėsorit dhe Kėshilli i Lartė i Prokurorisė.

Pavarėsisht hyrjes nė fuqi tė reformės nė drejtėsi, zbatimi i saj duket se do tė marrė kohė. Kjo pasi politika deri mė tani ėshtė shprehur e gatshme qė brenda gushtit tė miratojė vetėm 3 nga 7 ligjet e paketės sė emergjencės qė e bėjnė atė tė zbatueshėm, duke nisur me ligjin pėr vlerėsimin e gjyqtarėve dhe prokurorėve.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …