Sunday , 27 September 2020

SHQIPERIA SHIFRA REKORD TE RRITJES SE NAFTES!

Muajin e fundit, Shqipria ishte i vetmi vend n Europ, s bashku me Ukrainn, n t cilat u rrit mimi i nafts. Rekordin negativ e konstaton autotraveler.ru, nj faqe ruse interneti e cila publikon n mnyr periodike, dy her n muaj, mimet me pakic t karburanteve n t gjith Europn. Sipas t dhnave, n t gjitha shtetet e tjera mimi i karburanteve sht ulur.

M konkretisht, sipas t dhnave nga kjo faqe, nga 1.29 euro pr litr, q ishte n mes t korrikut, mimi i naft n Shqipri arriti 1.32 euro pr litr n fillim t gushtit. Ndrkoh q, nga 1 gushti e deri m tani, mimi i karburanteve n tregun vendas ka mbetur i pandryshuar, ndrkoh q si tregon tabela thuajse n t gjitha vendet e tjera sht ulur.

Rnia dramatike e mimit t nafts n bursat ndrkombtare dhe mosreflektimi i tij n tregun e brendshm, si pasoj e taksave t larta, por edhe abuzimeve t tregtarve, e ka ngjitur Shqiprin n majn e vendeve me mimin m t lart t karburanteve. Aktualisht, n pikat me pakic, nj litr naft shitet nga 184 deri n 187 lek, ose afro 1.3 euro. Sipas Fuel Prices Europe, kjo e ngjit Shqiprin n vendin e tet n Europ me mimin m t lart t nafts, duke ln pas shum ekonomi t zhvilluara me t ardhura pr frym disa her m t larta.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …