Wednesday , 17 January 2018

SHTEPIA E ABAT DOÇIT, SHUME SHPEJT MONUMENT KULTURE

Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro, zhvilloi kete te Shtune nje vizite ne shtepine e Abat Doçit ose siç njihet ndryshe selia e shoqerise “Bashkimi” ne Shkoder, fale se ciles kemi edhe alfabetin e shqipes. Fjalori i ‘Bashkimit’, siç u quajt ne vitet me vone, sipas alfabetit latin, u miratua ne Kongresin e Manastirit. Per ministren Kumbaro kjo eshte shtepi eshte e rendeishme jo vetem nga ana historike, por sepse eshte edhe nje objekt arkitektonik interesant.

Gjate vizites ne shtepine mbi 150-vjeçare, ministrja Kumbaro shoqerohej nga drejtorja e DRKK Shkoder, Majlinda Laçaj dhe studiuesi Dom Nike Ukgjini.

Lexoni dhe kete

“STUDIME ETNOLOGJIKE TE SHQIPERISE S’EPERME”

Me rastin e 1-vjetorit te vdekjes se studiuesit Vili Kamsi, kete te shtune eshte organizuar …