Saturday , 25 November 2017

SHTEPIA E TAFILEVE NUK NDODHET ASKUSH

Gjykata e Krujës ka liruar me kusht Genc Tafili, vëllai i Admir Tafilit.Ai ishte i dënuar me 25 vite burg për përfshirje në vrasjen e kolonel Arben Zylyftarit.Genc Tafili kishte kryer 17 vite burg në Fushë-Krujë.Vendimi për lirimin e tij me kusht u mor nga Gjykatësja e Krujës. Ndërsa në Shkodër në lagjen Ndocaj në shtëpinë e familjes Tafili nuk banon askush.

Historia e konflikteve ndërmjet familjes Tafili dhe ish-shefit të krimeve në Shkodër Prelë Pjetrushi nisi më 2 gusht të vitit 2000, kur policia e Shkodrës organizoi një operacion për arrestimin e Bahri Tafilit, I cili akuzohej për vrasjen e Skënder Geci, në këtë aksion për arrestimin e Bahri Tafilit dhe djalit të tij Genc Tafili mbeti I vrarë Drejtori I Policisë së Shkodrës Arben Zylyftari. Në lidhje me ngjarjen e ndodhur në gusht të vitit 2000, ku u vra kreu i Policisë së Shkodrës, familja e Bahri Tafilit e akuzoi ish-shefin e krimeve në atë kohë, Prelë Pjetrushin, i cili kishte organizuar edhe operacionin për kapjen e të kërkuarit. Familja Tafili, gjatë gjithë këtyre viteve pretendoi se drejtori Arben Zylyftari u vra nga dora e Prelë Pjetrushit dhe jo nga armët e Tafilajve. Por cila është kronologjia e ngjarjeve të cilat u zhvilluan pas 2 gushtit të vitit 2000.

Me 22 janar 2001 ish-shefit të krimeve të Shkodrës, Prel Pjetrushi i bëjnë atentat. Ai u qëllua me breshëri kur do të futej në banesë, por fatmirësisht shpëtoi, si autor I kësaj ngjarje u arrestua Admir Tafili. Me 2 tetor 2010 Admir Tafili arratiset pas një leje të përkohshme të dhënë nga burgu i Shën Kollit në Lezhë. Ai u shoqërua nga policia në banesën e tij, bashkë me vëllain Genci Tafili. Me 18 mars 2011 vriten në pritë dy vëllezërit e Prel Pjetrushit, Nik dhe Gjovalin Pjetrushit. Admir Tafili u vetëdorëzua në policinë e Tiranës pas orë pasi kishte kryer vrasjen në Grudë të Shkodrës. Familja Tafili ka vite që është larguar nga Shqipëria dhe mësohet se përvec Genc Tafili I liruar një ditë më parë dhe Admir Tafilit që vuan denimin me burg të përjetshëm nuk ndodhet askush nga familjarët në Shqipëri nga frika e hakmarrjes.

Lexoni dhe kete

GRABITET NJE SUPERMARKET NE LEZHE

Një supermarket është grabitur në rrugen e “Shtrausit” në Lezhë. Ngjarja ndodhi rreth ores 19:00 …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin