Shtepite karakteristike ne Shkoder drejt shembjes

Gjendja e ketyre fasadave te vjetra ėshtė tėjet e degraduar. Cdo ditė ėshtė njė sfidė pėr mbijetėsen e tyre, pasi rrezikojnė shembjen totale. Banorėt shprehin keqardhje pėr humbjen e kėtyre vlerave tė qytetit tė Shkodres. Ata i drejtojnė thirrje shtetit qė tė vėndos dorė pėr rikonstruksionin e tyre.Rikonstruksioni I tyre ėshtė njė premtim i dhėnė nga Ministria e Kulturės, por deri mė tani asgjė konkrete nuk ka pėr riparimin e tyre. Shirat dhe lagėshtira janė elementet kryesore qė po ndikojnė nė shėmbjen jo vetėm thjesht tė kėtyre banesave por bashkė me to edhe tė njė pjesė mjaft tė rėndsishme tė vlerave kulturore dhe historike tė Shkodres.

Lexoni dhe kete

ā€œPETALEā€, EKSPOZITA PERSONALE E GRETA TAHIRAGA

Piktorja Greta Tahiraga ka sjell pasditĆ«n e sĆ« premtes ekspozitĆ«n pĆ«rsonale tĆ« titulluar ā€œPetaleā€. NjĆ« …