Shtepite karakteristike ne Shkoder drejt shembjes

Gjendja e ketyre fasadave te vjetra sht tjet e degraduar. Cdo dit sht nj sfid pr mbijetsen e tyre, pasi rrezikojn shembjen totale. Banort shprehin keqardhje pr humbjen e ktyre vlerave t qytetit t Shkodres. Ata i drejtojn thirrje shtetit q t vndos dor pr rikonstruksionin e tyre.Rikonstruksioni I tyre sht nj premtim i dhn nga Ministria e Kulturs, por deri m tani asgj konkrete nuk ka pr riparimin e tyre. Shirat dhe lagshtira jan elementet kryesore q po ndikojn n shmbjen jo vetm thjesht t ktyre banesave por bashk me to edhe t nj pjes mjaft t rndsishme t vlerave kulturore dhe historike t Shkodres.

Lexoni dhe kete

ORGANIZOHET DITA OLIMPIKE NE LEZHE

Eshtë organizuar në Lezhë Dita Olimpike.Ky aktivitet bëri bashkë nxënësit e të gjitha shkollave, të …