Friday , 23 October 2020

SKANDALI MJEDISOR, JA SI DIGJEN MBETJET NE M. MADHE

E ndersa importi I plehrave ka hapur nj debat t madh n vend, situate e ndotjes nga mbeturinat n vendin ton sht alarmante. Ajo cfar ndodh n bashkin e Malsis s Madhe mund t konsiderohet si skandal mjedisor ku mbetjet e gjith territorit grumbullohen e m pas digjen ditn pr diell pran Prroit t That, pjes e njsis administrative t Kastratit. Kjo situat aspak normale ndodh vetm pak metra larg autostrads Shkoder- Hani I Hotit.

Banort e Malsis s Madhe paguajn taksen e pastrimit por situate jo vetm q nuk po prmirsohet por po prkeqsohet cdo dit e m tepr. Dhjetra ton mbetje cdo dit hidhen n mes t fushs t cilt gjat vers digjen nga vet institucionet vendore e gjat dimrit prfundojn n ujrat e liqenit t Shkodres, duke shkaktuar nj krim mjedisor. Aspak normale sht heshtja e insititucionit t Inspektoriatit mjedisor mbi kt pamje.

E paradoksi ndodh kur kryeministri Rama bn thirrje q kjo bashki duhet t jet shembull pr bashkite e tjera t Veriut por mesa duket mbetjet e panumerta q digjen n cdo orar t dits nuk jan problem as pr kryeministrin Rama t cilit kjo pamje I duket normale.

Lexoni dhe kete

100-VJETORI I LINDJES SË SHËN GJON PALIT TË DYTË

Kisha Katolike Shkodër ka organizuar një meshë pasditën e së enjtes me rastin e 100-vjetorit …