SOKOL MJAĒAJ I PERLOTUR: NUK DOJA TI VRISJA, KERKOJ MESHIRE

Sokol Mjacaj ėshtė shfaqur I pėrlotur ndėrsa ka kėrkuar mėshirė pėrpara trupit gjykues. Nė dėshminė e tij pėrpara togave tė zeza mes lotėve Mjacaj ka deklaruar se kishte dalė me qėllim pėr tė kryer grabitje por jo pėr tė vrarė kėnd. Sipas tij, vrasja e Michael Svatos ka ndodhur nga frika se ky I fundit do I rrėmbente armėn dhe do qellonte ndaj tij, ndėrsa Ana Anna Kosinoven e ka qėlluar aksidentalisht dhe pa dashje.

Nė seancėn e radhės ku janė pyetur dėshmitarėt, Sokol Mjacaj nė dėshminė e tij ka treguar se ditėn e ngjarjes ka qėnė I vetėm nė banesė dhe kishte vendosur pėr tė dalė nė rrugė sėbashku me armen e krimit kallashnikovin, pėr tė kryer ndonjė grabitje pasi nuk kishin te ardhura. Mjacaj ka deklaruar se ka pritur 2 orė derisa ka mbėrritur automjeti i turistėve cek, nė kėtė moment u ka dalė pėrpara dhe u ka kėrkuar qė ta merrnin me vete drejt Shkodres por viktima Michael Svatos nuk ka pranuar. Duke parė reagimin e tij Mjacaj ka qėlluar disa herė nė ajėr dhe ju ėshtė futur brenda makinės me forcė, ku edhe ju ka marrė celularin pėr tė mos njoftuar policinė. Gjatė rrugės Mjacaj ka deklaruar se nė kokėn e Michael Svatos ka mbajtur gjithė rrugėn kallashnikovin por me tė dlė nė asfalt pranė Urės sė Shtrenjtė sipas Mjacajt, ceku dicka I ka folur pasagjerės Anaa Kosinoves dhe kjo e fundit ka lidhur rrypin e sigurimit, ndėrsa Svatos I ka dhėnė shpejtėsi fuoristradės dhe pas disa metrave ka frenuar, nga frika Mjacaj ka deklaruar se ka qėlluar me breshėri nė drejtim tė Svatos dhe pa dashje ka ekzektuuar edhe Ana Kosinovėn. Mė pas Mjacaj ėshtė larguar nga vendi I ngjarjes nga njė kalimtarė tė cilit I ka kėrkuar ta merrte me vete nė motor. Sipas Mjacajt ky I fundit kishte si qellim vetem ti grabiste dhe ti linte te lire prane ures se Mesit dhe jo ti vriste ato.

Gjatė senacės gjyqėsore trupi gjykues I ka kėrkuar prokurorisė nisjen e hetimeve pėr njė dėshmitare, konkretisht Pėllumb Hilėn I cili sipas togave tė zeza ka ndryshuar dėshminė nė gjykatė. Tashmė pritet qė prokuroria tė janė edhe konkluzionet pėrfundimtare pėr Sokol Mjacajn I cili akuzohet pėr kryerjen e veprave penale tė Vjedhjes me pasoje vdekjen dhe mbajtjes pa leje tė armėve luftarake dhe municionit.

Lexoni dhe kete

“ARREST ME BURG” PƋR FABIAN VUKAJ

Gjykata e ShkodrĆ«s ka lĆ«nĆ« nĆ« burg 55 vjeƧarin Fabian Vukaj i cili ka vrarĆ« …