Sunday , 27 September 2020

SOT AFATI I FUNDIT I LIKUIDIMEVE NE KOMUNA

Sot m 7 korrik, pushohen drejtuesit dhe stafi i tyre. N pun mbeten: pastrimi, financa dhe gjendja civile. 25 korrik sht data e parashikuar pr prfundimin e apelimeve ligjore dhe administrative pr zgjedhjet . Pas 25 korrikut, nse ka prfunduar procesi ligjor, bhet mbledhja e kshillit bashkiak dhe betohet kryetari.Sipas kalendarit, m 1 shtator, nis transferimi n njsin e re i personelit, i detyrimeve dhe i arkivave.

Me 7 korrik mbyllen llogarit e komunave q shkrihen, ndrsa krerve u hiqet vula pr t kryer veprime n Thesar. Ndrkaq, qeveria ka prgatitur nj manual se si veprohet me transferimin e stafit n kto njsi. Jan t paktn 20 mij punonjs q shkurtohen, proces i cili do t nis nga sot, por do t vazhdoj edhe pas konstituimit t t zgjedhurve t rinj.

Npunsit autorizues dhe npunsit zbatues t njsive t qeverisjes vendore q do t shkrihen, sipas urdhrit t Canit, kan t drejtn e veprimit n degn e Thesarit prkatse pr kryerjen e transaksioneve t mbylljes s llogarive vjetore deri m dat 10 korrik 2015. Po ashtu, njsit e qeverisjes vendore duhet t likuidojn shpenzimet pr paga dhe t tjera t lidhura me to (si sigurimet shoqrore etj.), t muajit qershor, brenda dats 7 korrik 2015. Ministria e Financave konfirmon se sht i garantuar buxheti pr pjesn e mbetur t vitit 2015 dhe nj tjetr fond, prej rreth 20 milion dollar, sht gati pr t mbshtetur ide, mendime, projekte, vizione t fituesve n zgjedhjet vendore. Sikurse sht br e ditur, pas zgjedhjeve vendore, po hidhet nj hap drejt procesit t projektbuxheteve afatmesme. Ministrit kan buxhete afatmesme 3-vjeare, bashkit nuk i kan ato dhe Ministria e Financave synon q edhe bashkit t ken buxhete afatmesme 3-vjeare

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …