Wednesday , 2 December 2020

SPITALI I SHKODRES, ME SHERBIM TE KIMIOTERAPISE

Spitali Rajonal i Shkodrės ofron tashmė edhe shėrbimin e Kimioterapisė pėr pacientėt e prekur nga sėmundjet tumorale. Falė investimit tė realizuar nė kėtė spital pėr ofrimin e shėrbimit tė njohur si “Day Hospital” dhe garantimit tė pėrgatitjes sė mjekimit me barna pranė Kapave (aparaturave tė specializuara), dhe jo mė manualisht siē kryej disa vite mė parė, prej njė muaji, afro 10 pacientė e marrin kėtė shėrbim jetik pėr jetėn e tyre, pranė vendbanimit tė tyre duke shmangur nė kėtė mėnyrė rradhėt e gjata tė pritjes dhe ecejaket drejt Tiranės. Ministri i Shėndetėsisė, z. Ilir Beqaj, ishte nė spitalin Rajonal tė Shkodrės ku pa nga afėr mjediset ku po ofrohet ky shėrbim. Ministri Beqaj u shpreh se spitali Rajonal i Shkodrės, ėshtė njė prej pesė spitaleve Rajonale, pėrveē QSUT-sė, ku ofrohet tashmė ky shėrbim mjekėsor.

“Mė nė fund, arritėm qė kėtė shėrbim tė fillojmė ta ofrojmė dhe nė spitalet Rajonale, kėshtu qė edhe Shkodra ėshtė pjesė e pesė spitaleve, pėrveē QSUT-sė, ku ne po ofrojmė kėtė shėrbim. Sigurisht, e kemi nisur me protokollet e sėmundjeve bazė, dhe nė bashkėpunim me Shėrbimin Universitar nė QSUT, kemi filluar, siē e tha dhe doktoresha (zj. Daniela Bega, Onkologe nė spitalin Rajonal tė Shkodrės), tė bėjmė kėtu nė Shkodėr kimiot pėr tumoret e gjirit dhe zorrės sė trashė”, u shpreh z. Beqaj. Kreu i Shėndetėsisė shprehu falėnderimet pėr ekipin mjekėsor qė punon nė kėtė shėrbim, teksa njoftoi se brenda pak javėsh, njė pjesė tė barnave Citostatikė nė formė tabletash, tė sėmurėt onkologjikė mund ti marrin nė spitalin e Shkodrės, pa ju dashur tė udhėtojnė drejt Tiranės. “Sigurisht, do ta ndjekim nė vijimėsi pėr tė parė ecurinė, konsolidimin, me dėshirėn qė nė tė ardhmen, tė mund tė zgjerohemi dhe me protokolle tė tjera. Gjithashtu, ne do tė fillojmė, nė fakt, brenda pak javėsh, qė dhe njė pjesė tė mirė tė barnave Citostatikė nė formė tabletash, tė sėmurėt onkologjikė tė mos shkojnė ti marrin mė nė Tiranė, por ti marrin nė farmacinė e spitalit tė Shkodrės”, theksoi Ministri Beqaj.

Nga ana e saj, Dr. Daniela Bega, Onkologe pranė kėtij spitali tha se ėshtė siguruar tashmė furnizimi me tė gjitha barnat e nevojshme, duke shtuar se, tashmė, pacientėt e Shkodrės nuk kanė mė nevojė tė shkojnė deri nė Tiranė, pasi ēdo gjė ju ofrohet brenda tė gjithė standardeve nė kėtė spital. “Kemi filluar prej njė muaji, dhe deri tani, janė trajtuar 10 pacientė. Bėhet fjalė pėr dy sėmundjet mė tė shpeshta tumorale, kancerin e gjirit dhe kancerin e zorrės sė trashė. Medikamentet janė nė spitalin e Shkodrės, kėshtu qė pacientėt paraqiten nė spital, ėshtė njė investim shumė i rėndėsishėm nga Ministria e Shėndetėsisė nė bashkėpunim me drejtorinė e spitalit, dhe tani pacientėt e Shkodrės nuk kanė mė nevojė tė shkojnė deri nė Tiranė, ėshtė shkurtuar koha, rruga qė duhet tė bėnin, ēdo gjė ju ofrohet brenda gjithė standardeve brenda nė spitalin e Shkodrės”, deklaroi Dr. Bega.

Lexoni dhe kete

ā€œSOT PƋRBALLEMI ME SFIDA TƋ SHUMTAā€

Sot pĆ«rballemi me sfida tĆ« shumta, me goditje ndaj fesĆ« tonĆ«, siƧ janĆ« edhe fushatat …